Ziemniaki: większe zbiory, niższa cena

Jak podaje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, przeciętna cena hurtowa ziemniaków we wrześniu ukształtowała się na poziomie 0,63 zł/kg , czyli była niższa o 62 procent niż rok temu. W ocenie  ekspertów Banku PKO BP wysoki spadek cen ziemniaków wywołany jest zdecydowanie większą podażą ziemniaków w kraju.

– Według przedwynikowego szacunku GUS, zbiory ziemniaków w Polsce mogą się ukształtować na poziomie 8,9 mln t (wzrost aż o 38% r/r), ale też wyższym o 7,3% w stosunku do średniej w latach 2016-2018, głównie w wyniku lepszego plonowania. W 2018 i 2019 zbiory ziemniaków zostały istotnie uszczuplone przez suszę; spadki odpowiednio o 18,4% r/r i 11,4% r/r. W bieżącym roku jej zasięg był zdecydowanie mniejszy. W kierunku spadków cen oddziałują także większe zbiory ziemniaków w krajach zachodniej Europy  – informuje Piotr Bujak, dyrektor Departamentu Analiz Ekonomicznych Banku PKO BP.

Zdaniem bankowych analityków pogłębienie spadków cen ziemniaków w Polsce wpływać będzie ujemnie na inflację cen koszyka warzyw, jak też żywności ogółem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności