fbpx
Strona głównaCenyrynek żywnościZiemniaki: większe zbiory, niższa cena

Ziemniaki: większe zbiory, niższa cena

Jak podaje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, przeciętna cena hurtowa ziemniaków we wrześniu ukształtowała się na poziomie 0,63 zł/kg , czyli była niższa o 62 procent niż rok temu. W ocenie  ekspertów Banku PKO BP wysoki spadek cen ziemniaków wywołany jest zdecydowanie większą podażą ziemniaków w kraju.

– Według przedwynikowego szacunku GUS, zbiory ziemniaków w Polsce mogą się ukształtować na poziomie 8,9 mln t (wzrost aż o 38% r/r), ale też wyższym o 7,3% w stosunku do średniej w latach 2016-2018, głównie w wyniku lepszego plonowania. W 2018 i 2019 zbiory ziemniaków zostały istotnie uszczuplone przez suszę; spadki odpowiednio o 18,4% r/r i 11,4% r/r. W bieżącym roku jej zasięg był zdecydowanie mniejszy. W kierunku spadków cen oddziałują także większe zbiory ziemniaków w krajach zachodniej Europy  – informuje Piotr Bujak, dyrektor Departamentu Analiz Ekonomicznych Banku PKO BP.

Zdaniem bankowych analityków pogłębienie spadków cen ziemniaków w Polsce wpływać będzie ujemnie na inflację cen koszyka warzyw, jak też żywności ogółem.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.