fbpx

Ziemniaki po europejsku

W dniach 8-9 września 2010 r. w Bockerode k/Hanoweru odbyła się kolejna specjalistyczna wystawa dotycząca szerokiego dorobku nauki, hodowli, nowoczesnej technologii produkcji i przetwórstwa ziemniaka PotatoEurope 2010. To kolejna edycja imprezy, która po trzech latach przemiennej organizacji na polach Belgii, Francji i Holandii, trafiła ponownie do Niemiec. Organizatorem było Towarzystwo DLG we współpracy z Unią Niemieckiego Przemysłu Ziemniaczanego (UNIKA) oraz spółką nawozową K+S Kali GmbH.

Tematami wiodącymi na prezentowanych i dobrze zorganizowanych terenach wystawowych były:
– Produkcja ziemniaków wysokiej jakości
– Innowacje w uprawie
– Wymagania dotyczące jakości w procesie produkcji, magazynowaniu i obrocie
– Najnowsze maszyny i urządzenia do sadzenia, pielęgnacji na plantacji i zbioru bulw
– Maszyny do rozładunku, magazynowania oraz przygotowania do sprzedaży
– Metody oczyszczania i pakowania
– Zastosowanie urządzeń elektronicznych na wszystkich etapach produkcji (od sadzenia do handlu)
– Giełda ziemniaczana i oferty na 2010 r.
Targi, jak co roku, stały się pokazem trendów i nowości ze świata, możliwych do zastosowania na własnych polach. W tym roku zgromadziły ponad 150 wystawców na 23 ha powierzchni, w tym wszystkie działające na rynku europejskim firmy maszynowe, nawozowe, hodowlano-nasienne oraz część nasiennych i producentów środków ochrony roślin. Oferta związana z postępem biologicznym stanowiła jeden z głównych elementów. Oprócz prezentacji w jednym miejscu oferty sprzedaży kwalifikowanych sadzeniaków różnych odmian ziemniaka, każda firma hodowlana lub nasienna zorganizowała na poletkach doświadczalnych promocyjną polową kolekcję odmian. Nie zabrakło tu znanych na rynkach europejskich hodowców odmian ziemniaka: Danespo A/S, Europlant GmbH, Agrico, C.Meijer, Potato Counsil, Solana, Schlap B.V, Van Rijn-KWS – jak i mniej znanych typu Wilhelm Weuthen GmbH, a także firm nasiennych, sprzedających i prowadzących obrót odmianami innych marek: Saaten-Union, Saatgutgemeinschaft Hannover e.V, Saatzucht Friz Lange KG, firma Dr. Niechoff (z Bütow) z ciekawą propozycją wprowadzającą m.in. polskie odmiany na rynek europejski – jadalne Lord i Denar oraz odmiany skrobiowe Jasia, Gandawa, Rudawa – z HZZ Zamarte (Polska, Grupa IHAR). W celu porównania plonu i wyglądu bulw na skraju poletek umieszczono pokazowy wykop plonotwórczy z 6 roślin.
Wystawę prób wszystkich pozostałych odmian ziemniaka z rejestru europejskiego zorganizowano w hali namiotowej. Dyżurujący specjaliści udzielali informacji na temat odmian i kryteriów doboru do uprawy na różne kierunki użytkowania, a specjaliści z firm chemicznych (Bayer, BASF, Syngenta, Spiess-Urania) zalety swoich produktów w ochronie przed szkodnikami i chorobami. Pracownicy K+S Kali, DLG i UNIKA prowadzili szkolenia naukowe połączone z prezentacjami multimedialnymi.
Ciekawostką prezentowanych w Bockerode odmian ziemniaka był fakt, że na rynku zachodnim dostępność odmian jest bardzo duża, ale na rynku ziemniaczanym funkcjonują odmiany użytkowe całkiem inne niż na rynku polskim. Nikt nie zwracał większej uwagi na popularną w Polsce odmianę np. Vineta (Europlant), która stanowi marginalne znaczenie użytkowe w Niemczech. Trzeba stwierdzić jednoznacznie, że rynek danego kraju wypracowuje” własne preferencje odmian uprawianych na swoim terenie (popularne w Niemczech o. Natascha – firmy Solana, o. Nicola – firmy Europlant) według własnych zasad (potrzeba rynkowa, zorganizowane przetwórstwo, warunki pogodowe i glebowe- przyrodnicze kraju itp.). Odrębną cechą jest możliwość uprawy w Niemczech odmian rakopodatnych (są tam bardzo popularne) w stosunku do rynku polskiego, gdzie odmiany te są zakazane w uprawie i nie są wprowadzane do Krajowego Rejestru Odmian.

Maszyny w akcji
Aby zobaczyć maszyny w akcji, codziennie prowadzone były pokazy pracy maszyn w polu z komentarzem spikera. Jest to poniekąd cenna zaleta tych targów, ponieważ na większości imprez typu “Dni Pola”, ze względów logistycznych bardzo rzadko prezentuje się maszyny do produkcji ziemniaka. Ponieważ do samego pokazu potrzebne są pola dość dużej wielkości, od wiosny prowadzona jest na nich produkcja i pielęgnacja, aby jesienią mogły stać się bazą dla pokazów. Niestety, niesie to za sobą duże utrudniania (chociażby pogodowe) i spore koszty związane z przygotowaniem dużych areałów pokazowych.
Główny nacisk postawiono w tym roku na samojezdne kombajny do jednoetapowego zbioru ziemniaka, zgodnie z obecną tendencją do ukierunkowywania zbioru ziemniaka i zastępowania go 1 maszyną. Pomimo swej dużej masy i wielkości, kombajny są inwestycją w ochronę środowiska glebowego, ponieważ posiadając 3-osiowe układy jezdne z szerokimi oponami lub gąsienicami, sprzyjają rozkładaniu nacisków na większa powierzchnię. Ze znanych marek zaprezentowano prawdziwe giganty na gąsienicach lub kołach, takie jak: Varitron 270 i Tectron 410 (Grimme) oraz AR-4W (Ploeger). Z mniejszych kombajnów prezentowano Pumę oraz Spirit 6010 (AVR) oraz sprzęt firm Dewulf, WM Kartoffeltechnik, KJK, TKS. Na polu pokazowym, gdzie prezentowano sadzarki do ziemniaków, podkreślano najnowszy trend, czyli sadzenie w rozstawie 90 cm.

Gleba bez mątwika
Odrębną ciekawostką prezentowaną na poletkach była kolekcja roślin fitosanitarnych – odmątwiczających glebę. Firma Saaten-Union zaprezentowała roślinę o nazwie White Star, która jest rośliną psiankowatą pochodzącą z Ameryki Środkowej (Solanum sisymbriifolium). Roślina o wysokości do 1,5 m, produkcji biomasy ok. 50 t/ha, kolczastym pokryciu łodyg i liści, wydaje owoce w postaci jagód podobnych do małych pomidorków (nie tworzy bulw podziemnych). Wykorzystywana jest to biologicznego zwalczania cyst mątwika ziemniaczanego i mątwika agresywnego w zakresie 60-90% redukcji. W przypadku innych prezentacji poletkowych pokazano różne odmiany: rzepy oleistej, gorczycy białej, owsa lub raketblat jako poplony ścierniskowe i rośliny o właściwościach mątwikobójczych.

Różne poziomy nawożenia
Firmy nawozowe prezentowały na poletkach plony i stan plantacji przy różnych poziomach nawożenia. Zwrócono uwagę na niedobór potasu (K) w środowisku glebowym i złą jakość bulw przy brakach tego pierwiastka w glebie. Jak wiadomo ziemniak jest bardzo czuły na braki potasu, co objawia się później w postaci nadmiernego ciemnienia miąższu bulw i złej jakości przy produkcji frytek i czipsów. W pawilonie wystawowym K+S Kali GmbH zaprezentowano w wazonach wystawowych ciekawe objawy niedoborów różnych pierwiastków w glebie, które mają następnie wpływ na kondycję upraw ziemniaka. Zaprezentowano brak: boru, potasu, manganu, magnezu na samych roślinach – co miało dużą wartość pokazowo-merytoryczną, nie zawsze dobrze uchwyconą w wydaniach zdjęć katalogowych.
Kolejna, bardzo ciekawa edycja Europejskich Dni Ziemniaka planowana jest na 7-8 września 2011 r. w Tournai (Belgia) przy współudziale wielu nowych partnerów w branży ziemniaka.
Dr inż. Tomasz Erlichowski
Zakład Nasiennictwa i Ochrony Ziemniaka
IHAR w Boninie

McHale - baner - kwiecień 2024
Syngenta baner Treso
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.