Ziemniaki: Kluczowe mikroelementy dla plonu 40 t/ha – jak, kiedy i czym je dokarmiać?

Ziemniak przy plonie 40 t/ha pobiera nawet 260 g cynku i 100 g boru z gleby. Sprawdź, jak i kiedy stosować dokarmianie dolistne cynkiem, borem, manganem i molibdenem, by zapobiec niedoborom i uzyskać wyższy plon.         

reklama
Baner Amazone

Przy plonie bulw 40 t/ha, ziemniak pobiera przeciętnie z gleby następujące ilości mikroelementów (w g): 100 boru (B), 260 cynku (Zn), 80 miedzi (Cu), 400 manganu (Mn) i 8 molibdenu (Mo). Biorąc pod uwagę zasobność naszych gleb i wymagania pokarmowe ziemniaka, należy zwrócić szczególną uwagę na  dobre zaopatrzenie w N i K, zaś z mikroelementów w Zn i B, niekiedy także w Mn (gleby o pH powyżej 6) lub Mo (pH poniżej 6).

W gospodarstwach stosujących obornik lub gnojowicę niedobór Zn i Mn jest mniej zauważalny. Z kolei niska zawartość B i Mo w tych nawozach, nie zaspokoi potrzeb pokarmowych ziemniaka w te składniki.

reklama
Baner Kioti

Mikroelementy powinny być dostarczane dolistnie

Wynika to z faktu ich znacznie lepszej przyswajalności w porównaniu z nawożeniem doglebowym. Zabiegi   dolistnego dokarmiania ziemniaka powinny być wkomponowane w system zwalczania zarazy i stonki ziemniaczanej. Nadrzędnym celem jest oczywiście walka z tymi patogenami, a „przy okazji”, dostarczenie brakujących składników, zwłaszcza podczas intensywnego przyrostu roślin i tworzenia bulw, zwykle w VI i VII, a nawet (późne odmiany) w VIII.

Dokarmianie dolistne zaleca się w 4–5 następujących fazach (co 10-15 dni):

  •  przed zwarciem międzyrzędzi (dwukrotnie),
  •  w okresie pąkowania i kwitnienia (dwukrotnie),
  •  po 2-3 tygodniach (odmiany późne).

Warto przy tym wykorzystać opryskiwacz z rękawem powietrznym, który wniesie roztwór w łan roślin, w tym na spodnią stronę liści. Umożliwi to skuteczniejszą walkę z chorobami oraz lepsze wykorzystanie składników.

W przeliczeniu na 1ha zaleca się 200-400 l roztworu cieczy roboczej, w zależności od rozrostu masy nadziemnej. Zasadą jest by naniesiony roztwór równomiernie zwilżył roślinę, lecz nie spływał z niej do gleby.

Najważniejszy jest Zn i B, niekiedy też Mn i Mo

Zn bierze udział w  reakcjach enzymatycznych, związanych z tworzeniem hormonów wzrostu i chlorofilu, a także skrobi i białka. Jego niedobór powoduje zakłócenia w przemianach N, w wyniku czego odkładają się w bulwach niepożądane azotany.

Jest to szczególnie groźne w uprawie odmian wczesnych, zbieranych przed zakończeniem wegetacji. Z kolei w przypadku odmian późnych, przy wysokich dawkach N stosowanych pogłównie.

Objawy niedoborów mikroelementów w ziemniakach

Niedobór Zn objawia się karłowatością roślin, liście  wierzchołkowe stają się drobne, wąskie, chlorotyczne, z brunatnymi plamami. Po pewnym czasie ulegają pofałdowaniu, zwijają się ku górze i zamierają, razem z górną częścią najmłodszych pędów.

Niedobór B objawia się chlorozą najmłodszych liści, które  wywijają się ku górze. Przy dużym niedoborze dochodzi  do ich zamierania. Łodygi są skrócone, mają wygląd krzaczasty, gdyż z kątów liści wyrastają liczne pędy boczne. Bulwy są szorstkie i spękane na wierzchu, zaś wewnątrz powstają ciemne przebarwienia. B wspólnie z K „odpowiadają” też za gospodarkę wodną roślin. Ich niedobór ogranicza  gromadzenie skrobi w bulwach oraz jej przemieszczanie w roślinie.

Mn bierze udział w procesie fotosyntezy i oddychania, reguluje przemiany związków azotowych oraz zapobiega gromadzeniu azotanów. Dobre zaopatrzenie w Mn wywiera korzystny wpływ na tworzenie skrobi oraz witaminy C i E w bulwach.

Objawy niedoboru Mn widoczne są na najmłodszych liściach w postaci międzynerwowej chlorozy. Nerwy pozostają zielone, zaś blaszka liściowa od brzegów brunatnieje i wykrusza się.

Opr. Szewczuk
reklama
baner SDF
reklama
Baner podcasty

ZOSTAW KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Przeczytaj także

None found

Najpopularniejsze artykuły

None found

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)
INNE ARTYKUŁY AUTORA




NAJNOWSZE WIADOMOŚCI