Ziemniaczany rynek w UE

Trwa ziemniaczana kampania. Spójrzmy zatem na prognozę produkcji i przetwórstwa ziemniaków w wybranych krajach UE, przygotowaną przez zespół monitoringu FAMMU/FAPA.

W całej Unii Europejskiej spodziewany jest wzrost produkcji ziemniaków skierowanych do konsumpcji w bieżącym roku. W najnowszym raporcie Amerykańskiego Departamentu Rolnictwa, opublikowane zostały dane dotyczące czołowych producentów ziemniaków spośród państw unijnych.
W przypadku Belgii i Holandii spodziewane zbiory ziemniaków przeznaczonych do konsumpcji w postaci świeżej lub przetworzonej, z wyłączeniem ziemniaków przemysłowych w roku 2011 powinny wynieść odpowiednio dla Belgii – 3,862 tys. ton i dla Holandii – około 3,550 tys. ton. W przypadku Belgi zbiory będą nieco wyższe niż w poprzednim roku, dla Holandii utrzymają się na niezmienionym poziomie. O około 10% wzrośnie produkcja we Francji – tu spodziewane jest około 5,577 tys. ton ziemniaków, sporo więcej zebrane zostanie także w Niemczech – 7,000 tys. ton. Prognoza wstępna dotycząca zbiorów w Polsce zakłada wielkość około 8,800 tys. ton ziemniaków konsumpcyjnych.
W odniesieniu do przetwórstwa ziemniaków w bieżącym roku w przypadku Belgi spodziewane jest około 1,875 tys. ton z czego 1,185 tys. ton będą stanowiły same frytki, a 690,0 tys. ton pozostałe przetwory ziemniaczane. W Holandii produkcja frytek oszacowano została na około 1,438 tys. ton, a pozostałych przetworów – 396,0 tys. ton – co daje łącznie 1,834 tys. ton przetworzonych ziemniaków. We Francji do przetwórstwa skierowane zostanie około 1,600 tys. ton, a w Niemczech w sumie 3,200 tys. ton, w tym 2,250 tys. ton będą stanowiły inne przetwory a około 950,0 tys. ton frytki. Spodziewana produkcja frytek w bieżącym roku w Polsce to około 220,0 tys. ton.
Źródło: FAMMU/FAPA

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności