Ziemniaczany kryzys

0
1248

Pandemia koronawirusa spowodowała ogromne straty na europejskim rynku ziemniaków. Już teraz szacuje się je na ponad 400 milionów euro, do których trzeba jeszcze doliczyć straty w wartości dodanej generowane przez handel, przetwarzanie, HoReCa i inne kanały dystrybucji.

Copa i Cogeca (największe organizacje rolnicze w UE) wzywają Komisję Europejską do wprowadzenia tymczasowych nadzwyczajnych środków wsparcia dla europejskiego sektora ziemniaków.

Europejscy rolnicy i organizacje spółdzielni rolniczych zwracają się również do Komisji Europejskiej o uruchomienie art. 219 i 221 rozporządzeń o jednolitej wspólnej organizacji rynku, aby zapewnić lepszą organizację łańcuchów dostaw ziemniaków i umożliwić im przygotowanie się na przyszłe problemy po zniesieniu obostrzeń związanych z rozprzestrzenianiem Covid- 19.

– Rezerwy gospodarcze rolników są wyczerpane, ponieważ w ubiegłym roku było już bardzo źle dla naszego sektora, który musiał poradzić sobie z nadzwyczajnymi suszami. Potrzebujemy szybkiej pomocy w zakresie płynności i gwarancji pożyczek rządowych, jeśli chcemy przetrwać ten trudny okres. Wszystkie środki zainicjowane przez Komisję Europejską wymagają skoordynowanego i skorygowanego podejścia 27 państw członkowskich UE, w przeciwnym razie istnieje ryzyko zakłóceń rynku wewnętrznego – mówi Arnaud Delacour, przewodniczący grupy roboczej Copa–Cogeca ,,Ziemniaki’’.

WRP

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności