Ziemniaczane żniwa – mniejsze zbiory i przeciętna jakość bulw

fot. K. Drozd

Według Głównego Urzędu Statystycznego w tym roku zbiory ziemniaków wyniosą około 7,1 mln ton tj. mniej od zbiorów ubiegłorocznych o 10 proc. Natomiast powierzchnie upraw szacuje się na ponad 0,2 mln ha.

– Warunki wegetacji – od posadzenia do połowy września były niezbyt korzystne dla upraw ziemniaka. Z uwagi na nierównomierny rozkład opadów, różny poziom agrotechniki i warunki glebowe, stan plantacji jest różny. Plonowanie roślin ziemniaka będzie więc zróżnicowane regionalnie, a nawet lokalnie – mówi Artur Łączyński, dyrektor Departamentu Rolnictwa GUS.

Zdaniem ekspertów GUS plony ziemniaków w bieżącym roku wyniosą 300 dt/ha i będą niższe o ok. 14 proc. od ubiegłorocznych. Zbiory ziemniaków szacuje się na ok. 7,1 mln t tj. mniej od zbiorów ubiegłorocznych o 10 proc.

– Ocenia się, że jakość bulw z tegorocznych zbiorów będzie przeciętna. W zależności od uprawianej odmiany, rodzaju gleby, stosowanej agrotechniki oraz warunków pogodowych panujących w danym rejonie kraju należy liczyć się z dużym udziałem bulw porażonych parchem, ospowatością, zdeformowanych, spękanych, drobnych i nadgniłych – dodaje Łączyński.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności