Ziemia z budowy na pole. Potrzebne pozwolenie na odzysk odpadu

Krajowa Rada Izb Rolniczych wnioskuje do Ministerstwa Klimatu i Środowiska o wskazanie rozwiązań prawnych umożliwiających wykorzystanie ziemi pozyskanej z budów na rekultywacje. W tej chwili aby wykorzystać ją w uprawach, trzeba dysponować pozwoleniem na odzysk odpadu.

– W związku z wątpliwościami interpretacyjnymi zgłaszanymi przez rolników, w imieniu samorządu rolniczego zwróciliśmy się z prośbą do Ministra Klimatu i Środowiska o  wyjaśnienie i wskazanie rozwiązań prawnych umożliwiających wykorzystanie ziemi pozyskanej z budów na rekultywacje i wyrównanie posiadanych przez rolników gruntów rolnych – mówi Wiktor Szmulewicz, prezes KRIR.

Obecnie ustawa z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach (Dz.U. z 2021 r. poz. 779) pozyskaną w ten sposób ziemię traktuje jako odpad. Tym samym wymusza to na rolnikach konieczność uzyskania pozwolenia na odzysk odpadu.

Proces uzyskania wymaganych dokumentów jest na tyle czasochłonny, że rolnicy obawiają się, że inwestycja zostanie zakończona a ziemia, która jest bardzo żyzna zostanie rozdysponowana w inny sposób. Dlatego prosimy o interpretację i wskazanie właściwej drogi postępowania, która umożliwi rolnikom wykorzystanie tej ziemi lub stosowną zmianę przepisów w tym zakresie – podsumowuje Szmulewicz.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności