fbpx
Strona głównaWiadomościZiemia rolna z roku na rok coraz droższa i mniej dostępna. Jakie...

Ziemia rolna z roku na rok coraz droższa i mniej dostępna. Jakie są ceny ziemi rolnej w Polsce?

Dziś najlepsza lokata kapitału jest ziemia. W dobrej cenie są zarówno grunty rolnicze, jak i te przeznaczone pod budownictwo mieszkaniowe i inwestycje przemysłowe. Każdy dobrze gospodarujący rolnik wraz z rozwojem swojego gospodarstwa myśli o jego powiększeniu. Obecnie nie jest to ani łatwe, ani tanie. Ziemi rolnej o dobrej klasie na wolnym rynku jest niewiele. Można jeszcze dokonać zakupu gruntów pozostających w zasobie Własności Rolnej Skarbu Państwa.

W 2021 r. zaplanowano sprzedaż gruntów rolnych z Zasobu WRSP na poziomie 4551 ha. W pierwszym półroczu 2021 r. sprzedaż ta wyniosła 2127 ha – co stanowi 47 proc. planowanej sprzedaży rocznej.

Jak podaje Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, średnia cena uzyskana w I półroczu 2021 r. wyniosła 40 602 zł za 1 ha i była wyższa o 21 proc. w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku. Średnią cenę określono na podstawie zawartych w tym półroczu 2288 umów sprzedaży i sprzedanych  2127 ha (dla których badano ceny).

Najwyższe średnie ceny w I półroczu 2021 r. osiągnięto w województwach: dolnośląskim – 59,8 tys. zł/ha, wielkopolskim – 54,2 tys. zł/ha i warmińsko-mazurskim  – 53,6 tys. zł/ha, a najniższe uzyskano w woj. mazowieckim – 16,7 zł/ha i lubelskim – 17,1 zł/ha.

– Analizując średnie ceny nieruchomości w poszczególnych grupach obszarowych, to najwyższe uzyskano w grupie obszarowej do 2 ha – 41,9 tys. zł za 1 ha (2219 umów sprzedaży),  a następnie w grupie obszarowej 10–99,99 ha – 40,8 tys. zł za 1 ha (24 umowy sprzedaży) – informuje Departament Gospodarowania Zasobem KOWR.

W I półroczu br. z  zasobu WRSP sprzedano 2127 ha – 14 proc. więcej niż w  analogicznym okresie 2020 roku. Najwięcej gruntów sprzedano w grupie obszarowej do 2 ha – 1242 ha (58 proc. wszystkich sprzedanych gruntów).

Średnia powierzchnia sprzedanych nieruchomości przypadająca na 1 umowę wynosi 0,9 ha, w tym najwyższa wystąpiła w województwie kujawsko-pomorskim – 3,4 ha.

A ile, drodzy czytelnicy, kosztuje ziemia w Waszych rejonach?

1 KOMENTARZ

  1. Nikt ziemi nie sprzeda za ,40 tys Notariusz gdyby nie brał kasy od wartości to byłoby na umowie cena za ha nie zaniżana A tak naprawdę to co za te pieniądze można kupic ziemia właśnie jest bardzo tania w porównaniem z mieszkaniami lub dnmem 60 lat rodzice mieli gospodarstwo i nawet domu w mieście nie kupią To jaka to Inwestycja!!!

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.