fbpx
Strona głównaWiadomościZiemia powinna być źródłem produkcji żywności , a nie źródłem dochodu dla...

Ziemia powinna być źródłem produkcji żywności , a nie źródłem dochodu dla spekulantów

Dolnośląska  Izba Rolnicza domaga się  przyspieszenia rozdysponowania gruntów rolnych od lat pozostających w zasobie Własności Rolnej Skarbu Państwa.

Według samorządu rolniczego najlepszym na to sposobem  będzie sprzedaż małych nieruchomości  do 2 ha według uproszczonych procedur, po stawkach określonych np. ceną żyta.

Jak uzasadnia izba w ustawie o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi skarbu Państwa wskazana  jest w art. 30 ust 2 taka możliwość, jednak z powodu braku rozporządzeń wykonawczych w tym zakresie  jest to przepis martwy, z którego Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa nie korzysta.

Ponadto  zdaniem DIR samorząd rolniczy musi mieć realny wpływ na rozdysponowanie gruntów będących w ZWRSP. Obecnie opinia izb rolniczych nie jest wiążąca i sprawia , ze grunty często trafiają w ręce osób , które z rolnictwem nic nie maja wspólnego.

– Powinniśmy wiedzieć w czyje ręce ma trafić ziemia by była ona źródłem produkcji żywności, a nie źródłem, dochodu dla spekulantów – mówi Ryszard Borys, prezes Dolnośląskiej Izby Rolniczej.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.