fbpx
Strona głównaWiadomościZiemia powinna być źródłem produkcji żywności , a nie źródłem dochodu dla...

Ziemia powinna być źródłem produkcji żywności , a nie źródłem dochodu dla spekulantów

Dolnośląska  Izba Rolnicza domaga się  przyspieszenia rozdysponowania gruntów rolnych od lat pozostających w zasobie Własności Rolnej Skarbu Państwa.

Według samorządu rolniczego najlepszym na to sposobem  będzie sprzedaż małych nieruchomości  do 2 ha według uproszczonych procedur, po stawkach określonych np. ceną żyta.

Jak uzasadnia izba w ustawie o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi skarbu Państwa wskazana  jest w art. 30 ust 2 taka możliwość, jednak z powodu braku rozporządzeń wykonawczych w tym zakresie  jest to przepis martwy, z którego Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa nie korzysta.

Ponadto  zdaniem DIR samorząd rolniczy musi mieć realny wpływ na rozdysponowanie gruntów będących w ZWRSP. Obecnie opinia izb rolniczych nie jest wiążąca i sprawia , ze grunty często trafiają w ręce osób , które z rolnictwem nic nie maja wspólnego.

– Powinniśmy wiedzieć w czyje ręce ma trafić ziemia by była ona źródłem produkcji żywności, a nie źródłem, dochodu dla spekulantów – mówi Ryszard Borys, prezes Dolnośląskiej Izby Rolniczej.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.
[newsletter_signup_form id=4]