fbpx

Zielony Ład jako szansa na zwiększenie bioróżnorodności. Konferencja online już w najbliższy wtorek

„Zielony Ład jako szansa na zwiększenie bioróżnorodności w produkcji rolniczej” będzie tematem konferencji online organizowanej przez Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie we współpracy z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu. Konferencja odbędzie się 18 października, początek zaplanowano na godz. 10.00.

Projekt Europejskiego Zielonego Ładu jest ściśle związany z wprowadzeniem zmian we Wspólnej Polityce Rolnej na lata 2023-2027, która realizowana jest w poszczególnych państwach członkowskich UE poprzez Krajowe Plany Strategiczne. Polski Plan Strategiczny dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 został zatwierdzony przez Komisję Europejską 31 sierpnia 2022 r. Zmiany w PS WPR 2023-2027 odnoszą się m.in. do sposobu wdrażania wsparcia oraz jego ukierunkowania. Wzmocniono wydatki na klimat i środowisko (minimalnie 40% WPR na klimat i 30% EFRROW na środowisko, w przypadku polskiego PS WPR 2023-2027 wartości te wynoszą odpowiednio 47,38% i 43,44%), oraz wprowadzono nowy rodzaj płatności bezpośrednich, jakim są ekoschematy. Płatności te ukierunkowane są na uzyskanie pozytywnego oddziaływania na środowisko, klimat i dobrostan zwierząt i będą stanowiły dodatkowe wsparcie dla rolników, którzy zdecydują się je realizować.

Podczas konferencji dr inż. Mirosław Korzeniowski – specjalista w dziedzinie zrównoważonego rolnictwa i ochrony środowiska, prezes stowarzyszenia Agroekoton, będzie odpowiadać na pytanie “Czy nowy Krajowy Plan Strategiczny i Ekoschematy są szansą dla zwiększenia bioróżnorodności i szansą dla wszystkich rolników?” W tej części spotkania wyjaśniona zostanie rola ekoschematów jako narzędzia wsparcia dla rolników w działaniach na rzecz bioróżnorodności, oraz rodzaje ekoschematów, podział na działania i proponowane kwoty.

Według założeń Europejskiego Zielonego Ładu przywrócenie przyrody i umożliwienie ponownego rozwoju różnorodności biologicznej oferuje szybkie i tanie rozwiązanie do pochłaniania i magazynowania dwutlenku węgla. W drugiej części spotkania dr inż. Jerzy Próchnicki, niezależny ekspert rolniczy, poprowadzi rozmowę na temat “Bioróżnorodność gleby, to jej żyzność. Jak zmniejszyć nawożenie i zwiększyć plony?” . Omówione zostaną możliwości odbudowy bioróżnorodności/żyzności gleb w Polsce, przykłady praktyczne działań rolnika w celu odbudowy żyzności gleby, powiązanie działań regenerujących gleby z Europejskim Zielonym Ładem.

Warunkiem niezbędnym do uzyskania bioróżnorodności gleby jest stosowanie biologicznych nawozów i środków ochrony roślin. Zagadnienie to w prelekcji pt. “Bioprodukty na rynku polskim – asortyment, korzyści środowiskowe i ekonomiczne stosowania, ograniczenia” omówi dr hab. inż. Anna Gorczyca profesor Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. W tej części poruszone zostaną takie zagadnienia jak “Pestycydy chemiczne i nawozy mineralne a utrata bioróżnorodności”, “Sposoby ochrony i wzmacniania bioróżnorodności w gospodarstwach rolnych” oraz “Bionawozy, biostymulatory i biologiczne środki ochrony roślin – omówienie poszczególnych grup”.

W konferencji, która odbędzie się online, można wziąć udział przez stronę internetową https://kpodr.clickmeeting.com/zielony-lad-jako-szansa-na-zwiekszenie-bioroznorodnosci-w-produkcji-rolniczej

bądź przez aplikację na smartfonie: sklep Play, aplikacja ClickMeeting Webinars:
ID wydarzenia: 779-915-357

Albert Katana

McHale - baner - kwiecień 2024
Syngenta baner Treso
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.