fbpx

Zielone Agro Show po raz ósmy

W dniach 17 – 18 maja we wsi Sierakowo odbyła się VIII edycja Międzynarodowej Wystawy Rolniczej Zielone Agro Show 2008. Na tegorocznej wystawie prezentowało swe maszyny 142 wystawców. Oferta obejmowała maszyny zielonkowe, ciągniki rolnicze, opryskiwacze polowe i wiele innych maszyn niezbędnych w gospodarstwie rolnym. N

Ekspozycja zlokalizowana została na lotnisku Aeroklubu Północnego Mazowsza w Przasnyszu. Teren lotniska stał się areną pokazów pracy maszyn do zbioru zielonki. Kilkanaście firm prezentowało 76 kosiarek, zgrabiarek, przetrząsaczy, przyczep samozbierających, pras i owijarek. Na temat pokazów można by mówić dużo, niemniej jednak mało pochlebnie. Wpadki zdarzały się nader często, czemu towarzyszyły mało pochlebne komentarze ze strony widzów.

Do kardynalnych błędów należy zaliczyć nieprzygotowanie operatorów maszyn, oraz samych maszyn, co dla przykładu skutkowało nieowinięciem pobranej zielonki siatką. Na oczach kilkuset rolników prasa renomowanego producenta wydzieliła niekształtną masę zamiast twardego i równego balota. Próba owinięcia innego folią zakończyła się niepowodzeniem i rozdarciem siatki z powodu nieustawienia podbieraka owijarki do średnicy balotu.

Kolejnym mankamentem było niezagregowanie szerokości roboczej maszyn biorących udział w pokazie. Tutaj przeważyła marka a nie właściwości oraz parametry robocze samych maszyn. Skutkowało to tym, że po kosiarce o szerokości roboczej np. 6 lub 9 metrów jechała zgrabiarka o szerokości roboczej 5 m, a ślad roboczy wyglądał jak nieuczesana fryzura, na co bacznie patrzyli rolnicy.

Uwagi jakie należy przekazać organizatorom, to więcej staranności w organizowaniu pokazów roboczych. Można powiedzieć z całą pewnością, że to co widzieliśmy na lotnisku w Przasnyszu nie było reklamą nowoczesnych maszyn. Z komentarzy zasłyszanych w tłumie jeden był znamienny – Toż ta samoróbka z (tutaj nazwa miejscowości) lepiej po sobie zostawia niż to g… I to jeszcze za tyle pieniędzy!

Pogoda była bardziej łaskawa niż rok temu. Mimo porannych opadów pierwszego dnia, udało się przeprowadzić pokazy polowe. Drugiego dnia wystawy doskwierało dotkliwe zimno. Niemniej jednak wystawa przyciągnęła około 20 tys zwiedzających.

W trakcie trwania wystawy odbywały się seminaria na temat sposobów pozyskiwania środków finansowych z funduszu PROW 2007 – 2013. Ponadto odbył się konkurs wiedzy dla uczniów szkół rolniczych na temat Technika i Technologia Zbioru Kiszonek. Zwycięzcami byli uczniowie ze szkoły w Gołotczyźnie. 
Do zobaczenia za rok gdzieś w Polsce!

tekst i foto: Daniel Alankiewicz, WRP

McHale - baner - kwiecień 2024
Syngenta baner Treso
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.