fbpx
Strona głównaTechnikaAktualnościZetor to nie tylko ciągniki i maszyny rolnicze

Zetor to nie tylko ciągniki i maszyny rolnicze

Historia firmy Zetor obejmuje nie tylko segment rolniczy. Jeszcze jako Zbrojovka Brno; Zetor miał tradycje produkcji dla wojska, które w okresie powojennym zostały zaniechane. Obecnie spółka-córka Zetora, Zetor Engeenering zajmuje się wytwarzaniem wozu opancerzonego Zetor Gerlach.

Historia wozu opancerzonego Gerlach rozpoczęła się w 2015 roku, krótko po tym jak założona została w 2014 roku spółka Zetor Engeenering, mająca zajmować się produkcją dla wojska.

Zetor Gerlach 4×4 wyposażony jest w modułowy pancerz ochronny spełniający odpowiednie normy STANAG dotyczące odporności balistycznej i antyminowej. Posiada napęd na obie osie, konstrukcję ramową z niezależnym zawieszeniem i waży w zależności od wersji 12-12,5 tony. Jego długość to 5,65 metra, szerokość 2,5 metra a wysokość 2,5 metra.

Maszyna osiąga prędkość maksymalną 125 km/h, zasięg na jednym zbiorniku paliwa to 800 km, a odpowiednią dynamikę zapewnia mu silnik Mercedesa o mocy 326 KM z automatyczną skrzynią biegów i niezależnym zawieszenie wszystkich kół.

Aby zapewnić maksymalną ochronę załogi, inżynierowie zdecydowali się na rozwiązanie polegające na podziale pojazdu na trzy główne części – przednią (obudowę silnika), tylną ze zmienną przestrzenią ładunkową oraz część środkową, stanowiącą opancerzoną kabinę zabezpieczającą. Kabina jest montowana niezależnie od podwozia pojazdu, więc w przypadku uszkodzenia przez minę załoga pozostaje chroniona.

Jak informuje producent objętość przedziału załogi wynosi 7,7 m3 i oferuje miejsce dla maksymalnie 6 członków załogi o wzroście do 190 cm i wadze 120 kg, łącznie z wyposażeniem. W sytuacji awaryjnej jest miejsce dla dwóch innych członków załogi (bez siedzenia). Bezpieczeństwo załogi zapewnia również dodatkowy modułowy pancerz wraz z oddzielną podwójną podłogą z tarczą przeciwminową w kształcie litery „V”. Jednocześnie konstrukcja kabiny pozwala na jej szybkie opuszczenie. Kolejnymi elementami zwiększającymi bezpieczeństwo załogi są specjalne fotele absorbujące dynamiczne skutki wybuchów.

Pojazd wyróżnia się również dobrymi zdolnościami terenowymi i transportowymi. Może on pokonywać rowy o szerokości 1 m oraz przeszkody terenowe o wysokości 0,5 m. Posiada bardzo zróżnicowaną przestrzeń ładunkową o kubaturze 2,3 m3, która mieści dodatkowe 1,5 tony niezbędnego wyposażenia.

Wersje pojazdów można szybko zmieniać zgodnie z wymaganiami misji. Wersja podstawowa jest już wyposażona w klimatyzację oraz wentylację przeciwchemiczną, biologiczną i jądrową. Dach pojazdu może być wyposażony w mechaniczny lub zdalnie sterowany karabin maszynowy.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.
[newsletter_signup_form id=4]