fbpx
Strona głównaCenyRynek zbóz i oleistychZeszły tydzień na plus dla zbóż i oleistych. Gorsze prognozy zbiorów windują...

Zeszły tydzień na plus dla zbóż i oleistych. Gorsze prognozy zbiorów windują cenę kukurydzy

Miniony tydzień zakończył się wzrostami cen zbóż i oleistych na światowych rynkach. W odpowiedzi na coraz gorsze prognozy zbiorów szczególnie pod koniec tygodnia wzrastała cena kukurydzy za oceanem.

Zacznijmy jednak od paryskiego Matifu. W relacji tygodniowej kukurydza zdrożała tam o 1,7 proc. do 316 euro za tonę. Drożały również kukurydza i rzepak o odpowiednio 4,8 i 4,6 proc. do 330,25 i 629,25 EUR/t.

Podobną skalę wzrostów notujemy za oceanem; canola zdrożała o 4,6 proc. do 855,8 dolarów kanadyjskich za tonę, a pszenica o 4,2 proc. do 288,5 dolarów amerykańskich za tonę. Znacznie mocniej w górę poszły natomiast notowania kukurydzy i soi, bo o odpowiednio 6,8 i 7,8 proc. do 263,2 i 590,2 USD/t.

– W piątek zakończył się przegląd głównych obszarów amerykańskich zasiewów (Profarmer Tour), który pokazał złą sytuację w uprawach kukurydzy. Średni plon oszacowany został na 168,1 buszli/akr dla kukurydzy i 51,7 buszli/akr dla soi w porównaniu do 175,4 i 51,9 buszli/akr w ostatnim raporcie USDA. Konsekwencją ma być produkcja kukurydzy szacowana na 349,5 mln ton w porównaniu do 365 mln ton prognozowanych w raporcie USDA – informuje e-WGT.

Z kolei na wzrost cen soi wpływa wysoki popyt, a notowania rzepaku w Europie wspierane są przez panującą suszę zagrażającą wschodom.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.