fbpx
Strona głównaTechnikaAktualnościZestaw od John Deere, czyli ciągnik 6R 150 i prasa V461R, bije...

Zestaw od John Deere, czyli ciągnik 6R 150 i prasa V461R, bije rekordy wydajności

W testach jakie przeprowadzono we Francji przed dwoma laty ten duet pobił spektakularny rekord wydajności w zbiorze pasz i jak informuje firma John Deere specyfikacje i rozwiązania technologiczne potwierdzają, że prasa zwijająca V461R jest obecnie jedną z najbardziej wydajnych pras zwijających na rynku.

Jeśli chodzi o pierwszą część tego duetu, czyli ciągnik 6R 150 to charakteryzuje się wyjątkowo łatwą w obsłudze wysoce efektywną przekładnią AutoPowr, która zapewnia również komfort pracy i oszczędność paliwa. Specjalny test DLG-PowerMix-Test 2.0 potwierdził niskie zużycie paliwa przez ciągnik 6R 150, ale na uwagę zasługuje wynik zużycia paliwa w transporcie (375 + 11 g/kWh), co było najlepszym wynikiem spośród wszystkich testowanych ciągników 4-cylindrowych oraz piątym najlepszym wynikiem w historii (źródło: Profi International 04/2023). Choć model 6R 150 jest uznawany za ciągnik o średniej mocy, osiąga znakomite wyniki – zapewnia do 177 KM przy zastosowaniu inteligentnego zarządzania mocą (IPM).

Istotną cechą tego modelu jest duża wygoda i zwinność. Zmienny współczynnik kierowania daje większy komfort pracy operatora, minimalizując liczbę obrotów kierownicą i obniżając wysiłek konieczny do kierowania na obrzeżach lub w ograniczonych przestrzeniach. Z kolei samopoziomujący układ zawieszenia TLS Plus to amortyzacja przedniej osi, dająca komfort pracy. Przekładnia bezstopniowa AutoPowr w połączeniu z joystickiem CommandPro, pozwalająca na płynną regulację prędkości zbioru ze stałą prędkością WOM. Całość dopełnia kabina z hydropneumatycznym zawieszeniem, w której poziom głośności wyniósł zaledwie 69,7 dB w wyżej wymienionym teście.

W przypadku drugiej maszyny tego duetu, czyli prasy zwijającej V461R to jak zapewniają przedstawiciele firmy charakteryzuje się ona znakomitą wydajnością i wysoką gęstością bel. Przykładem mechanizmu, za pomocą którego rolnicy mogą lepiej organizować swoją pracę podczas belowania, jest stworzenie najszybszego systemu wyładunku bel (FRS), jaki kiedykolwiek udało się zaprojektować firmie John Deere. System oparty jest na niezależnej, składającej się z dwóch pasów komorze prasowania, która jest oparta na konstrukcji ramowej. Jak udaje się uzyskać szybki i efektywny wyładunek? Pomaga w tym rozsuwanie bocznych elementów komory prasowania na boki po 5 cm, a także zastosowanie kurtyny zamiast klasycznej klapy do wyładunku.

Wysoka wydajność krów mlecznych zależy w dużym stopniu od jakości paszy.  Z tego względu szybkość i wydajność zbioru jest tak istotnym aspektem. Prasy serii R spełniają oczekiwania najbardziej wymagających operatorów. Podbieracz o szerokości 2,2 m składa się jedynie z podzespołów i rozwiązań klasy premium, takich jak zastosowanie dodatkowego łożyskowania na środku podbieracza czy też zastosowanie palców podbieracza o większej średnicy. Czas można oszczędzić także przez specjalną, podłogę opuszczaną o pełnej szerokości, zapewniającą ochronę na całej szerokości rotora. Nawet w przypadku zatoru na poziomie przenośników ślimakowych można go łatwo usunąć bez wychodzenia z kabiny. Przez odpowiednią automatyzację rolnicy nie tracą czasu na zbyt długi proces zamykania i otwierania podczas wyładunku bel, a automatyka może również przejąć kontrolę nad układem owijania czy nawet zatrzymaniem ciągnika. Zgodnie z oficjalnym testem towarzystwa DLG średni czas wyładunku prasy zwijającej wynosi 4,9 s przy belach o średnicy od 1,25 m do 1,4 m.

Wracając jeszcze do samego testu, to przed dwoma laty na francuskim polu w pobliżu fabryki John Deere w Arc-les-Gray przeprowadzono specjalną próbę mającą odpowiedzieć na pytanie, jak mocny i wydajny jest czterocylindrowy ciągnik John Deere 6R 150 oraz prasa zwijająca V461R. Rzeczywistość przeszła wszelkie oczekiwania. Kolejna bela pojawiała się średnio co 28 sekund. Pobito również rekord belowania słomy sprzed 10 lat – wówczas legendarny ciągnik 6930 zagregowany z prasą zwijającą 990 osiągnął wydajność 127 bel na godzinę.

We Francji ustanowiono nowy rekord wydajności dla prasy V461R. W pierwszej części testu odnotowano rekordowy wynik ilości bel na godzinę pracy (130 bel na godzinę oraz 26,7 tony na godzinę przy średnicy beli 130 cm). Druga część testu skupiała się na maksymalnej przepustowości, gdzie uzyskano wynik 32,9 ton na godzinę przy średnicy beli 185 cm.

Co warte podkreślenia, test we Francji pokazał, że rekordowe wyniki można uzyskiwać właśnie z ciągnikiem czterocylindrowym. Autorzy testu podkreślają, że ma to związek ze znakomitą współpracą pomiędzy ciągnikiem a prasą, a głównymi fundamentami tych korzyści jest odpowiednia automatyzacja maszyn w procesach zatrzymania ciągnika, owijania, a także wyładunku.

– Ten test pokazał, jak wielka siła drzemie w tym duecie, który może zaspokoić potrzeby każdego rolnika. Każdy chce, aby jego praca była wydajna i efektywna. Rozwiązanie z ciągnikiem 6R 150 oraz prasą zwijającą V461R umożliwia wytwarzanie większej liczby bel, a zastosowanie ciągnika 4-cylindrowego nie zmniejsza wydajności pracy, a jego uniwersalność można wykorzystać również poza sezonem zbioru traw/słomy – podkreśla Szymon Kaczmarek, specjalista produktowy w John Deere Polska.

źródło: John Deere

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.