fbpx
Strona głównaPozostałeŻeby wódka była wódką

Żeby wódka była wódką

Prezentujemy list Janusza Wojciechowskiego, Posła do Parlamentu Europejskiego oraz Wiceprzewodniczącego Komisji Rolnictwa i członeka Komisji Kontroli Budżetowej, na temat niekorzystnego głosowania w PE dotyczącego definicji wódki.

Dwa tysiące lat temu w Kanie Galilejskiej zdarzył się cud zamiany wody w wino. Wydawało się, że czas cudów przeminął, a tymczasem Unia Europejska wprowadza przepisy, które pozwolą na zamianę wina w wódkę.

Wódka to może nie jest wzniosła sprawa, ale jeśli się zważy, że Polska jest wódczaną potęgą i produkuje ponad połowę wódki w całej Unii Europejskiej – to spór o wódkę nabiera powagi i jest o co walczyć. Walczyliśmy długo, żeby wódka była wódką. Żeby nazwą “wódka” można było określać produkty alkoholowe ze zboża, ziemniaków i melasy buraczanej i z niczego więcej.

Niestety, nie ma w tej walce zwycięstwa. Najpierw Rada Europejska, a następnie Parlament Europejski wyraziły zgodę na produkcję wódki ze wszelkich produktów rolniczych. Polscy posłowie, sprzeciwiający się temu pomysłowi, znaleźli się niestety w mniejszości. Nie jestem zdziwiony, bo to jest Unia właśnie. Z jednej strony gęby pełne frazesów o potrzebie solidarności europejskiej, a jak w grę wchodzi własny, wąsko pojęty interes, to się go przegłosowuje i robi swoje, choćby i po trupach. Tłumaczyli nam, że nie ważne, z czego się robi wódkę, ważne żeby smakowała. – I jeszcze żeby sponiewierała – dałby zapewne niejeden bywalec gospody.

W sprawie wódki Unia podzieliła się na Północ i Południe. Północ oczywiście była z nami, czyli za wódką ze zboża i ziemniaków. Południe chciało wódki ze wszystkiego i wygrało, bo po prostu miało więcej szabel w Parlamencie i więcej głosów w Radzie Unii Europejskiej. Niemcy też byli po stronie Południa.

Można by powiedzieć – nic się nie stało. Jakoś sobie poradzimy, choć konkurencja będzie teraz trudniejsza. Nasze polskie wódki będą musiały konkurować na rynkach światowych z “podróbkami” z winogron czy bananów. Poradzimy sobie. Polska wódka, zwłaszcza “Wyborowa” przebojem ostatnio zdobywa rynek chiński. Chodzi jednak o coś więcej, niż tylko o wódkę. W Unii liczy się siła, nie militarna na razie, ale siła głosu. W sprawie wódki tej siły zabrakło, ale na przykład w sprawie owoców miękkich udało się skupić większość i coś dla polskich rolników osiągnąć, najpierw ceny minimalne na import truskawek z Chin, a ostatnio dopłaty obszarowe do plantacji truskawek i malin na przetwórstwo. Mimo wszystko Polska ma jeszcze sporą siłę głosu. Jeśli w debacie nad Konstytucją europejską poddamy się i ustąpimy Niemcom, to siła polskiego głosu znacznie się zmniejszy i obawiam się, że wtedy będziemy przegrywali prawie wszystko. Dlatego w sporze konstytucyjnym bronić musimy siły naszego głosu jak niepodległości.

Wracając zaś do wódki – trudno, wygrała większość. Niech nam tylko ta większość nie mówi teraz o solidarności europejskiej i innych wzniosłych ideałach. Niech nam tego nie mówi, bo koń się uśmieje.

Janusz Wojciechowski

N

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.