fbpx

Żeby rolnik miał prawo decydować o swojej ziemi

Prawo łowieckie w Polsce wciąż nie daje uprawnień rolnikom do dzierżawienia prawa polowania na ich ziemi myśliwym. A przecież to włąściciel ziemi powinien mieć prawo do decydowania, kto może po jego polu chodzić i na nim polować, a kto nie.

Na przestrzeni wieków prawo do polowań było nierozerwalnie związane z własnością gruntu. Już w XV wieku weszły piewsze przepisy, które regulowały tę kwestię. Polować́ można było tylko na własnych ziemiach lub trzeba było uzyskać pozwolenie od właściciela ziemi, na której polowanie miało się odbyć.

Baner Syngenta

Polowanie w Polsce już od lat 30. XX wieku zostało uregulowane prawnie – było związane z własnością gruntu, należało do właściciela gruntu i podobnie, jak ma to miejsce obecnie w krajach Europy Zachodniej, prawo polowania mogło być wydzierżawiane osobom trzecim.

W tamtych czasach w skład łowiska wchodził obszar 100 ha, w związku z tym właściciele i dzierżawcy mniejszych działek mogli w porozumieniu z administracją państwową zawiązywać spółki w celu wydzierżawienia łowiska osobom trzecim na okres minimum 6 lat.

W Polsce obecnie obowiązuje inny model prawa łowieckiego niż w pozostałych krajach Unii Europejskiej, gdzie w większości przypadków prawo łowickie było i jest nierozłącznie związane z własnością ziemi. Polski rolnik i jego interes finansowy przez wiele lat był ignorowany. Historycznie, prawo łowieckie należało do właściciela ziemskiego. Obcenie większość ziem w Polsce należy do rolników. Jednak już od dawna nie czerpią oni korzyści z polowań na ich własności.

Dotychczasowa ustawa Prawo łowieckie nie zapewniała właścicielom nieruchomości objętej granicami obwodu łowieckiego środków umożliwiających ochronę ich interesów prawnych. Po kilku próbach, burzliwych dyskusjach i wielu kontrowersjach, ustawy nadal nie udało się uchwalić. Trybunał konstytucyjny w lipcu 2014 jasno zasugerował zmianę całej ustawy, jednak nadal nie znaleziono nowoczesnego rozwiązania problemów. W ostatnich dniach zapadła decyzja władz klubu PiS o tym, że Prawo łowieckie „nie będzie dalej procedowane” w obecnym kształcie. Może warto sięgnąć do modelu, który w Polsce sprawdzał się przez wieki, a w innych krajach UE działa sprawnie do dziś?

Renata Struzik, za: Rafał Linkowski

McHale - baner
Danko baner marzec 2024
Webinarium konopie - baner
POZ 2024 - baner

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.