fbpx
Strona głównaUprawaKukurydzaZdążyć z dokarmianiem kukurydzy

Zdążyć z dokarmianiem kukurydzy

Kukurydza najintensywniej rozwija się do fazy 12. liści. Jednakże rozwój do fazy 6. liści jest najbardziej kluczowy. Do tego momentu powinno się odpowiednio zaopatrzyć kukurydzę w składniki pokarmowe, w plonotwórczy azot i pozostałe makro- i mikroelementy.

W fazie 4-6 liści tworzą się zawiązki kolby kukurydzy i zaczyna kształtowa liczba ziarniaków. Jest to moment, w którym dochodzi do formowania przyszłego plonu. Nawożenie do tego czasu jest najbardziej efektywne, ponieważ od fazy 6-8 liści kukurydza zaczyna najintensywniej pobierać składniki pokarmowe.

Do najważniejszych pierwiastków, które powinniśmy dostarczyć kukurydzy zaliczamy: azot, magnez, fosfor, potas, siarka, cynk, bor, mangan czy miedź. Roślina zaopatrzona w niezbędne ilości makro- i mikroelementów może prawidłowo się rozwijać, budować odpowiednio duże i dobrze wypełnione kolby. Ponadto dobre odżywienie poprawia tolerancję roślin na czasowe niedobory wody czy suszę.

W części regionów kraju kukurydza jest już w fazie, w której liście tworzę tzw. „lejek”.  Stosowanie nawozu w sposób rzutowy tej fazie spowoduje jego akumulację w takim lejku, co będzie prowadziło przede wszystkim do poparzenia roślin. W tych sytuacjach powinniśmy nawozić za pomocą specjalnych aplikatorów, dzięki czemu nawóz dostarczony zostanie do gleby, z której rośliny mogą go pobierać. Dolistnie najlepszy efekt uzyskuje wykorzystując opryskiwacz z rękawem powietrznym, gdyż dziki temu docieramy z nawozem zarówno na wierzchnią, jak i spodnią stronę liścia.

Stosując nawożenie w okresie intensywnego wzrostu roślin powinniśmy zwracać uwagę na podwyższoną zawartość potasu, boru i manganu, można dodać mocznik (6-proc. stężenie), siarczan magnezu (jednowodny w 3-proc. stężeniu, siedmiowodny w 5-proc.).

>>>Więcej szczegółów, jak nawozić kukurydzę dolistnie

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.