Zdążą z elektrownią?

Ministerstwo Gospodarki przesunęło o dwa lata termin planowanego uruchomienia pierwszej elektrowni atomowej w Polsce. Zdaniem ekspertów, nawet w 2022 roku nie uda się uruchomić reaktora.”””

Zdaniem ekspertów, szacowany termin ukończenia inwestycji od początku wydawał się nierealny. Teraz Ministerstwo Gospodarki opracowało nowy harmonogram prac. Jak donosi Rzeczpospolita” teraz ministerstwo zajmie się przygotowaniem prawa.
Warto nadmienić, że przy tego rodzaju inwestycjach, przygotowania wymaga nie tylko prawo i sama inwestycja, ale również infrastruktura towarzysząca, taka jak trasy przejazdu kołowego i kolejowego, miejsca składowania odpadów, i wiele innych aspektów.

Budowa reaktora powinna rozpocząć się najpóźniej w 2016 roku, o ile ma zostać uruchomiona zgodnie z planem. Moc elektrowni szacowana jest na moc ok. 3 tys. MW. Koszty jej budowy wyniesie aż 11 mld euro.
Pozostaje jeszcze pytanie, jak będą reagowały lokalne społeczności na wieść, że to właśnie u nich przewidziano taką inwestycję. Jeśli protesty ekologów są w stanie uniemożliwić otwarcie obwodnicy Augustowa.

Alan, Źródło – Rzeczpospolita