Zbożowe prognozy Copa – Cogeca

Według wstępnych prognoz Copa i Cogeca w tym roku w Unii Europejskiej znacząco spadnie wielkość rolniczych zbiorów. W przypadku zbóż całkowita produkcja w UE-28 powinna osiągnąć średnią z poprzednich pięciu lat przy około 305 milionach ton.

Jednak w przypadku pszenicy oczekuje się zmniejszenia netto całkowitej produkcji o 11,5% w wyniku podwójnego efektu zmniejszenia pola powierzchni (-3,5%) i niskiego poziomu plonów zarówno pszenicy miękkiej, jak i twardej (-8,3% ). W przypadku nasion oleistych oczekuje się, że całkowita produkcja w UE-28 spadnie poniżej 30 milionów ton.

Copa i Cogeca przewidują nieznaczny wzrost powierzchni soi i słonecznika odpowiednio o 1,4% i 1,5%. Oczekuje się, że produkcja nasion słonecznika i soi wzrośnie o 1,9%.

Natomiast w sektorze roślin wysokobiałkowych wzrost zasiewów wyniósł 6%, z 1,582 miliona hektarów do 1,674 miliona hektarów.

Krzesimir Drozd

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności