fbpx

Zbożowe prognozy

Według ekspertów z Departamentu Analiz Ekonomicznych Banku PKO BP wyczerpuje się już potencjał eksportowy pszenicy z Rosji. Natomiast zwiększać się będzie handel pszenicą amerykańską, ale podaż pszenicy w 2019 roku zmniejszy się, co będzie wspierać poziom jej ceny. Dalsze obniżki notują ceny rzepaku, które znajdują się pod wpływem taniejącej ropy.

– Na rynku światowym większego znaczenia nabierać będzie pszenica amerykańska oraz argentyńska. W przypadku Argentyny czynnikiem wspierającym sprzedaż, oprócz wyższej produkcji, będzie znaczące osłabienie się argentyńskiego peso, które mimo wprowadzonych podatków eksportowych na zboża poprawia jej konkurencyjność – mówi Mariusz Dziwulski z Zespołu Analiz Sektorowych PKO BP.

Zdaniem bankowych analityków wzrost eksportu z USA i Argentyny nie przewyższy jednak deficytu wynikającego z mniejszej dostępności pszenicy z Australii i UE oraz spadku podaży pszenicy rosyjskiej, co zwiększać może presję na dalsze wzrosty cen tego zboża w 2019 roku.

Źródło: PKO BP

McHale - baner - kwiecień 2024
Syngenta baner Treso
POZ 2024 - baner

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.

×KZPRiRB podcasty - baner