Zbożowe embargo Rosji może być przedłużone

Rosja poinformowała o możliwości przedłużenia zakazu eksportu zbóż, na nieokreślony jeszcze czas, w sezonie 2011/12, jak podaje Reuters. Jak na razie taka ewentualność jest tylko rozważana i nie zapadła jeszcze w tej sprawie wiążąca decyzja władz kraju.

Zakaz eksportu zbóż został wprowadzony z połowie sierpnia ubiegłego roku i później przedłużony do końca bieżącego sezonu, tj. do dnia 30 czerwca br. Już wcześniej mówiło się jednak, że embargo może potrwać co najmniej do kolejnych zbiorów. W obecnej sytuacji nie wiadomo, kiedy w przyszłym sezonie Rosja zdecyduje się na zniesienie zakazu, być może nastąpi to jesienią, po oszacowaniu zbiorów i ocenie sytuacji na rynku zbożowym.
Pomimo podjętych działań interwencyjnych – uruchomienia odsprzedaży zbóż z zapasów interwencyjnych – ceny zbóż paszowych na rosyjskim rynku nadal rosną. Tymczasem celem prowadzonej odsprzedaży była ich stabilizacja. Dotychczas uwolniono” ok. 200 tys. ton zbóż paszowych – pszenicy i jęczmienia (z 384 tys. ton odsprzedanych ogółem). Wydaje się, że takie tempo odsprzedaży jest zbyt wolne by powstrzymać wzrosty cen. Na początku sezonu Rosja posiadała ok. 9,5 mln ton ziarna zbóż z zapasów interwencyjnych.
Coraz częściej mówi się też o konieczności sprowadzenia zbóż. Według USDA, kraj będzie potrzebował około 2,5-3,0 mln ton ziarna zbóż z importu.

Źródło: FAMMU/FAPA