Zboże tańsze niż przed rokiem

Nadal nie mamy dobrych wiadomości dla producentów zbóż. Ceny oferowane rolnikom w punktach skupu nie są zadawalające. Dlatego być może warto jeszcze z jego sprzedażą poczekać.

Według danych Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi w dniach 23–29.09.2019 r. pszenicę konsumpcyjną kupowano przeciętnie po 677 zł/t, nieznacznie (o 0,4%) taniej niż przed tygodniem. Jednocześnie cena tego ziarna była o 1% niższa niż przed miesiącem i o 16% niższa niż rok wcześniej.

– Za żyto konsumpcyjne średnio w kraju uzyskiwano 586 zł/t, o około 5% więcej niż w poprzednim tygodniu i niż miesiąc wcześniej. W porównaniu z notowaniami sprzed roku zboże to było o 18% tańsze. Średnia cena zakupu jęczmienia paszowego ukształtowała się na poziomie 642 zł/t wobec 643 zł/t tydzień wcześniej. Jęczmień był o 2% droższy niż przed miesiącem, ale o 17% tańszy niż przed rokiem. Kukurydzę w kraju kupowano średnio po 649 zł/t, o 3% taniej niż w poprzednim tygodniu i o 9% taniej niż miesiąc wcześniej. Zboże to było o 13% tańsze niż w porównywalnym okresie 2018 roku – informuje Biuro Analiz i Strategii Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.

Źródło: KOWR

Opracował: Samuel Skrzysz