fbpx
Strona głównaCenyCeny nawozówZboża w środę znów tanieją. Czy będą tanieć nadal? I co w...

Zboża w środę znów tanieją. Czy będą tanieć nadal? I co w tej sytuacji z cenami… nawozów

Ceny zbóż i oleistych nadal zachowują wysoki poziom, jednak niepokój plantatorów może budzić fakt, że środa jest kolejnym dniem z rzędu przeceny pszenicy, kukurydzy i rzepaku. A jakie są perspektywy?

Zacznijmy od dzisiejszych notowań. Cena pszenicy w kontraktach na nowe zbiory spadła o 2,49 proc. do 382,5 euro za tonę. Potaniała również kukurydza; ta ze starych zbiorów o 2,35 proc., zaś w kontraktach na nowe zbiory aż o 4,35 proc., co dało cenę odpowiednio 332,25 i 330 EUR/t. Mocno taniał też rzepak, bo o 2,19 proc. do 794 EUR/t, zapewne na wieść o możliwości znacznego zwiększenia wydobycia ropy przez Zjednoczone Emiraty Arabskie i Arabię Saudyjską.

Wróćmy jednak do pszenicy; ta tanieje na wieść o coraz lepszych perspektywach budowanych przez rozmowy na linii Moskwa – Ankara dotyczących stworzenia korytarzy handlowych na Morzu Czarnym, które pozwolą uwolnić towary rolne z Ukrainy. Wszystko to miałoby się odbyć m.in. za cenę wznowienia eksportu rosyjskich nawozów, co z kolei pozytywnie wpłynęłoby na ich ceny.

Niezbyt dobre są prognozy plonów ozimin w USA, z kolei w Australii zbiory zbóż mogą być rekordowe. Na wzrost cen zbóż oddziałuje z kolei mniejszy niż zakładano eksport europejskiego ziarna. Jednak te czynniki wydają się być obecnie mniej znaczące.

Jakie są zatem prognozy? Najważniejszym czynnikiem, który zdecyduje w najbliższym czasie o cenach zbóż na światowych giełdach będzie efekt rozmów na linii Rosja – Turcja o uwolnieniu ukraińskich zapasów. Jak na razie ONZ uznała je za perspektywiczne, co widać w spadkach cen na giełdach. Jeżeli negocjacje sprawią, że ukraińskie zboża znów popłyną przez Bosfor, spadek cen stanie się faktem. Ale stanieć powinny wówczas także nawozy. Jeżeli zaś rozmowy zawiodą – ceny prawdopodobnie znów wystrzelą. O tym powinniśmy przekonać się niebawem.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.