fbpx

Zboża – sprzedawać teraz czy czekać?

Na odwieczne pytanie, na które każdy rolnik chciałby znać odpowiedź, czyli czy już jesteśmy na górce cenowej, czy jeszcze cena wzrośnie, nie jest z pewnością prosto odpowiedzieć. Tym bardziej, że obecna sytuacja jest bez precedensu i cen jakie obecnie osiągają produkty rolne nie było praktycznie w historii.

Jednakże pewnym wskaźnikiem odnośnie zachowania cen mogą być wieloletnie notowania pszenicy, której wzrosty lub spadki są widoczne także w przypadku cen innych zbóż. Postaramy się przeanalizować tendencje cenowe z ostatnich 10 lat, aby zobaczyć, jak w czasie kształtowały się ceny zbóż i w których momentach dochodziło do spadków i wzrostów cen.

Pomijając same ceny, bo te w rożnych okresach czasu były różne, da się jednak zauważyć pewną tendencję, która może, ale oczywiście nie musi, stanowić wskazówkę odnośnie przyszłego kierunku w jakim podążą ceny.

Do analizy wykorzystaliśmy zarówno historyczne wykresy z zagranicznych rynków giełdowych, czyli paryski MATIF i amerykańskie Chicago Board of Trade oraz notowania cen transakcyjnych z polskiego rynku, które publikuje portal ewgt.com.pl.

Z wykresów wynika, że przełom roku na przestrzeni ostatnich 10 lat to były już okolice bliskie szczytów, choć jeszcze do końca kwietnia, początku maja ceny delikatnie rosły. W analizowanym okresie było jednak kilka sytuacji takich jak w sezonach 2012/2013 czy 2018/2019, że zaraz na początku nowego roku ceny zaczęły spadać.

Zwykle jednak ceny pszenicy, a co za tym idzie innych zbóż, rosły delikatnie do czasu kolejnych zbiorów, choć nie były to już  spektakularne wzrosty w stosunku do cen osiągniętych na przełomie roku.

Obecny sezon jest bardzo wyjątkowy, gdyż nigdy wcześniej nie notowano aż tak wysokich cen i przede wszystkim dynamiki wzrostu nie tylko cen zbóż, ale również środków do produkcji takich jak nawozy czy paliwa; chociażby te zawirowania mogą wywołać presję na wzrost cen na początku sezonu 2022/2023, a tym samym na wzrost cen zbóż ze starych zbiorów.

Mimo, iż przewidywania w tym roku są wyjątkowo trudne, chociażby ze względu na wspomnianą dynamikę wzrostu cen środków do produkcji i pandemię, warto spojrzeć na wykresy historyczne cen zbóż i samemu wyciągnąć wnioski.

Zobacz także:

Rzepak z kolejnym rekordem, pszenica także w górę. Tanieje ropa

McHale - baner - kwiecień 2024
Axial Syngenta baner
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

4 KOMENTARZE

  1. Jak wojna będzie na Ukrainie to po 2000 tys będzie teraz pośrednicy wyprzedali to co kupili po ržniwach stera trzeba zaś zakupić zmowa i cena leci w dół ale luty odbije rolnicy trzymajcie przenica ile się da jak najdłużej to pośrednicy dostaną za swoje bo u nich pieniądz robi pieniądz a jak nie będzie czym handlować przy tej inflacji dostaną sraczki

  2. Czekac. Proba ruszenia nas. Nie sprzedalismy to obniżymy może coś się ruszy. Sztuczny popłoch. Mnie jeszcze bardziej rozdraznili gdzie juz przed obnizka myślałem że można myśleć o sprzedaży. Choć czekałem na to kiedy zaczną obniżka. Napewno trzeba czekac odbicie bedzie napewno. Drodzy rolnicy Jeśli nie musisz to czekać 1600 pewne. 20 lat temu i przez ponad 20 lat cena 500–700. Na początku sierpnia gdy pytali o pszenice odpowiedziałem baranom 1500 a rzepak po 3 tys. Nierealne Śmialy sie przedstawiciele dużych Skupow. Mówię zmień pracę bo.. Ps mam widomosci z datami konwesacji o cenię. Oczywiście przeslalem Cwaniaka. Dostałem grzeczna odpowiedź cena spada. A Moją odp. Nareszcie co tak dlugo to trwało. WIEC czekam na odbicie. Pozdrawiam

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.