Zboża, rzepak i poplony podczas Dnia Pola Saaten-Union, Rapool i DSV

Tegoroczne pokazy polowe w Stacji Doświadczalno-Hodowlanej w Spytkówkach k. Kościana (woj. Wielkopolskie) obfitowały w nowe odmiany zbóż, rzepaku oraz mieszanek poplonowych Saaten-Union, Rapool oraz DSV.

Zaprezentowane podczas Dnia Pola odmiany zarówno zbóż, jak i rzepaku charakteryzują się przede wszystkim dużą zimotrwałością. Jak podkreślali hodowcy, jest to w ostatnich latach jedna z najważniejszych cech roślin, której poszukują rolnicy, wybierając nowe odmiany do uprawy.

Ważne jest, aby rośliny wytrzymały silne mrozy, odwilż, zamarzanie gleby, brak okrywy śnieżnej i przymrozki. Przede wszystkim na te cechy powinno się zwrócić uwagę, decydując się na wybór odmiany rzepaku. Potwierdzają to szczególnie ostatnie lata, które mocno dały się pod tym względem rolnikom we znaki – uprawy ucierpiały przez ostre mrozy w latach 2011-2012 oraz brak okrywy śnieżnej i mróz w ostatnim sezonie.

Wśród odmian rzepaku ozimego w Spytkówkach zaprezentowano więc te, które powinny być bardziej odporne na wiosenne i jesienne przymrozki, czy mróz przy jednoczesnym braku okrywy śnieżnej. Wśród nich były, m.in.: Minerva, Kuga, Arango, Popular, Garou, Abakus, Mercedes, Rohan, Anderson, DK Exqusite, Atora, Mentor, Alexander, ES Cesario i Visby.

Dodatkowo, eksperci podkreślają, że warto zwracać uwagę na odporność odmian na dane choroby. Jest to jeden ze sposobów na zwalczenie niektórych patogenów, które od lat dają się we znaki na danym polu. Firma Rapool jest prekursorem wprowadzania na rynek odmian kiłoodpornych rzepaku.

Firmę Saaten-Union na poletkach reprezentował Andrzej Dawidowicz. Podczas prezentacji odmian jęczmienia ozimego zwrócił on uwagę na Souleykę – odmianę idealną na wszystkie stanowiska, również na gleby lekkie. Z kolei Titus jest odporny na wyleganie, wysoce zimotrwały oraz charakteryzujący się stabilnym i wysokim plonem ziarna. Z pszenżyta warto zwrócić uwagę na odmiany Raptus i Rufus – podkreślał ekspert. Są one odporne na wyleganie, zimotrwałe, bardziej płożące.

Firma Saaten-Union zaprezentowała na miejscu wysoko i stabilnie plonujące odmiany populacyjne, ale też mogła pochwalić się odmianami mieszańcowymi pszenicy. Wśród nich można było zobaczyć, m.in. pszenica ozima Hybery, która jako pierwsza znalazła się w Krajowym Rejestrze Odmian. W trakcie badań rejestrowych jest również mieszaniec Hylux.

Odmiany mieszańcowe zyskują w Polsce coraz więcej zwolenników. Przede wszystkim, są one bardziej odporne na suszę, czy inne czynniki stresowe, takie jak niedobór składników odżywczych lub zbyt wysoka temperatura. Warto jednak pamiętać, że nie oznacza to całkowitej tolerancji na gorsze warunki – o rośliny trzeba dbać i zapewnić im odpowiednią ilość substancji odżywczych. W przeciwnym razie nie osiągną one tak świetnych wyników plonowania, jak w warunkach sprzyjających.

Wśród zbóż, Saaten-Union mógł pochwalić się też sporą kolekcją odmian owsa. Wśród nich wyróżniała się nowość – Poseidon w typie owsa nizinnego. Jak podkreślali przedstawiciele firmy, Poseidon jest odmianą uniwersalną na każde stanowisko i cel uprawy. Toleruje on okresowe braki wody, a pomimo wiosennych susz zapewnia uzyskanie wysokiego i jakościowego plonu. Jest on również wysoce odporny na choroby. Kolejną odmianą, już dobrze „zakorzenioną” w ofercie i świadomości rolników jest Typhon. Z kolei pszenica jara Quintus jest już w trzecim roku badań COBORU. Jako odmiana oścista, której na rynku brakuje, jest ona ciekawą propozycja dla rolników.

Podczas Dnia Pola w Spytkówkach zaprezentowano również mieszanki roślin poplonowch. Eksperci wskazywali na ich znaczenie w uprawie gleby. Zapewniają one cenne składniki niezbędne do tworzenia próchnicy , poprawiają nośność gleby, jej przesiąkanie i zatrzymywanie wody. Do takich „dobroczynnych” roślin należą, m.in. bobowate i trawy szlachetne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności