Zbiory oleistych w Rosji znów wysokie

W Rosji oszacowano zbiory roślin oleistych w sezonie 2014/2015. Tamtejsza produkcja pozostaje stabilnie wysoka, podobnie, jak w poprzednim sezonie.

Według szacunków, w bieżącym sezonie produkcja oleistych wyniesie 13 mln ton. Co prawda, w porównaniu do poprzedniego sezonu, słonecznika jest zdecydowanie mniej – tu odnotowano spadek aż o 10%, ale spadek ten rekompensują rekordowe zbiory rzepaku (+4,3%) i soi (+55%). . Istotny wzrost produkcji soi oraz redukcja słonecznika będzie skutkować wzrostem produkcji śrut oraz zmniejszeniem wytwarzania olejów w sezonie 2014/15, co powinno przełożyć się na wzrost importu oraz spadek eksportu olejów.

Nowy sezon pokaże, czy tak dobra passa na rynku oleistych się utrzyma. Na razie na nic takiego się nie zapowiada – pogorszenie sytuacji ekonomicznej w kraju może się odbić na jakości ziarna oraz areale uprawy. W rezultacie może to doprowadzić do spadku areału, plonów, a co za tym idzie, spadku zbiorów niektórych upraw oleistych, jakkolwiek areał samego słonecznika powinien się zwiększyć. Chociaż ogłoszenie zawieszenia broni na Ukrainie i wycofania wojsk rosyjskich już tego samego dnia spowodowały lepsze notowania rubla, co może oznaczać poprawę sytuacji ekonomicznej w Rosji.

Renata Struzik, źródło: FAMMU/FAPA

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności