fbpx
Strona głównaUprawaKukurydzaZbiory kukurydzy będą niskie. UE musi importować 23 mln ton zboża

Zbiory kukurydzy będą niskie. UE musi importować 23 mln ton zboża

UE zbierze w tym roku mniej kukurydzy i na swoje potrzeby musi zaimportować ok. 23 mln t tego zboża, z czego 13 mln t sprowadzi z Ukrainy, a kolejne 5 mln t z Brazylii.

UE jest zmuszona importować znaczne ilości kukurydzy podaje elektroniczna giełda zbożowa (GrainTrade), powołując się na raport głównego analityka Nathana Cordiera z Argus Media. Według Cordiera Bułgaria, Rumunia i Węgry są największymi producentami kukurydzy w UE, a wyniki produkcyjne w tych krajach dla tego sezonu będą rozczarowujące.

– Spodziewamy się, że Rumunia zbierze 8 mln t kukurydzy, Węgry 4,5 mln t, a Bułgaria 15 mln t. Kraje te eksportowały kukurydzę do głównych rynków zbytu tj. Hiszpanii, Włoch i Turcji. Ponadto w Brazylii zbiory są niskie, a zaopatrzyć trzeba Bliski Wschód i Afryki Północną. W tym sezonie spodziewamy się, że podaż eksportu będzie niewielka – wskazał Nathan Cordier.

Ekspert zauważył, że we Francji od początku siewu kukurydzy wystąpiły trzy fale upałów, więc jej zbiory szacowane są na 11,2 mln t i zboże będzie zbierane tylko z ok. 68 proc. powierzchni. Tym samym plon kukurydzy we Francji wyniesie tylko 8 t/ha, co jest najgorszym wynikiem kraju od 20 lat.

Według prognoz Cordiera Europa będzie zmuszona sprowadzić na swoje potrzeby 23 mln t kukurydzy, z czego 13 mln t sprowadzi z Ukrainy, a kolejne 5 mln t z Brazylii.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.