fbpx

Zawirusowany rzepak w kilku województwach. To efekt ataku mszyc

IOR-PIB: potwierdzamy pierwsze infekcje TuYV w roślinach zebranych z plantacji z terenu województwa wielkopolskiego i zachodniopomorskiego. Także infekcje mieszane dwóch wirusów TuYV i TuMV w roślinach pochodzących z województwa łódzkiego. To problem powodowany przez niezwalczone w terminie mszyce.

W wielu regionach kraju na uprawach rzepaku ozimego widoczne są antocyjanowe przebarwienia liści rzepaku. Najczęściej powodem takich zmian jest niedożywienie roślin, ale nie zawsze. Może być wynikiem obecności wirusów w plantacji. Objawy w postaci antocyjanowych przebarwień blaszek liściowych mogą wskazywać wirusa żółtaczki rzepy TuYV.  Czy faktycznie tak jest potwierdzić to mogą jedynie testy diagnostyczne roślin. Nie jesteśmy bowiem w stanie stwierdzić tego faktu organoleptycznie podczas lustracji plantacji.

Wyniki takich testów, które wykonano w Zakładzie Wirusologii i Bakteriologii IOR-PIB w Poznaniu dla pobranych próbek rzepaku, potwierdziły infekcje wirusa żółtaczki rzepy (TuYV) w roślinach zebranych z plantacji z terenu województwa wielkopolskiego i zachodniopomorskiego. IOR-BIP podaje, że wykryto także infekcje mieszane dwóch wirusów: żółtaczki rzepy (TuYV) i mozaiki rzepy (TuMV) w roślinach pochodzących z województwa łódzkiego. Prawdopodobne jest, że takie infekcje mamy też w innych regionach kraju.

Tegoroczne warunki pogodowe sprzyjały rozwojowi mszycy brzoskwiniowej, która m.in. jest odpowiedzialna za roznoszenie wirusów. Szkodnik ten praktycznie ciągle i bez przeszkód bytował na swych żywicielach wtórnych – roślinach z rodzin kapustowatych i psiankowatych. Następie nalatywał na plantacje młodych roślin rzepaku.

IOR- PIB przypomina, że mszyce żerując na roślinach mogą bezpośrednio powodować więdnięcie, żółknięcie i przedwczesne zamieranie blaszek liściowych roślin. Jednak dużo groźniejsza jest szkodliwość pośrednia tych owadów, która wynika z możliwości przenoszenia przez nie groźnych wirusów. Zarówno mszyca brzoskwiniowa, jak i mszyca kapuściana są wektorami TuYV i TuMV. Ze względu na brak bezpośredniej chemicznej ochrony roślin przed tymi wirozami jedyną formą zapobiegania rozwoju tych chorób jest prewencja, systematyczny monitoring plantacji już od początku wzrostu młodych roślin i chemiczne zwalczanie mszyc – wektorów wirusów.

Baner SFD - aktualizacja 29.10.2024

2 KOMENTARZE

ZOSTAW KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze posty

None found

Najpopularniejsze artykuły

None found

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.