Zasobność pól w wodę

Zasobność pól w wodę

Z roku na rok coraz bardziej odczuwamy efekty zmian klimatycznych. Brak śnieżnych zim, upalne lata oraz za małe lub zbyt gwałtowne opady. Rolnictwo nie ma przed sobą łatwego czasu. Ciężko jest przewidzieć, co będzie w następnym roku, czy będzie susza, czy może powódź. Jak Rolnik może dostosować się do obecnych warunków?

Sposobów na łagodzenie skutków zmian klimatycznych może być wiele i nie ma jednego idealnego rozwiązania. Często mówi się o potrzebie dostosowywania gatunków i odmian roślin do warunków oraz o wyborze optymalnego terminu siewu. Ważne jest także dbanie o zasoby wodne, tworzenie zbiorników retencyjnych czy stosowanie zazieleniania w celu ograniczania parowania. Do łagodzenia skutków zmian klimatycznych można wykorzystywać także szeroko pojętą cyfryzację i systemy wspomagające proces podejmowania decyzji, gromadzenia danych oraz sygnalizacji zagrożeń.

Świat nauki stara się na bieżąco analizować problemy, jakie stoją przed rolnictwem na całym świecie. Podejmowane są działania, które mają na celu spowolnienie zmian klimatycznych albo umożliwić szybsze zaadoptowanie się do nich.

Wychodząc naprzeciw potrzebo, powstał projekt SoliAqChar, który ma na celu ochroną polskich zasobów wodnych.

Głównym założeniem wspomnianego projektu było koncentrowanie się przede wszystkim na monitorowaniu zasobności gleby w wodę z wykorzystaniem satelitarnych technik teledetekcji oraz na poprawieniu struktury i właściwości fizykochemicznych wzbogaconych w biowęgiel.

Efekt projektu, w postaci możliwości monitorowania wilgotności polskich gleb, można zobaczyć w polskim systemie wspomagającym zarządzanie gospodarstwem rolnym – RolnikON.

Aby sprawdzić zasobność naszych pól w wodę, należy zarejestrować/zalogować się w systemie (www.rolnikon.pl), przejść do zakładki „Działalność”, a następnie „Pola”. Wilgotność można sprawdzić po dodaniu pól, wybierając warstwę dla mapy „Wilgotność”.

Jeżeli chcemy zobaczyć dane archiwalne (np. sprzed 2 lat), wystarczy wejść w szczegóły danego pola i wybrać zakładkę H20.

System RolnikON posiada także wiele innych funkcji, które mają za zadanie wspomóc pracę polskiego rolnika. Jest on dedykowany zarówno dla małych jak i dużych gospodarstw, ukierunkowanych na produkcję roślinną oraz zwierzęcą. Dodatkowo w systemie znajduje się moduł finansowy, magazynu czy pracowników.

Pierwsze 14 dni korzystania z systemu RolnikON jest bezpłatne.

Na sukces projektu SoliAqChar pracowało wiele instytucji: Instytut Agrofizyki PAN w Lublinie, Uniwersytet Rolniczy w Krakowie, Politechnika Częstochowska, Centrum Badań Kosmicznych PAN, NTT sp. z o.o. oraz Polski Instytut Rolnictwa (RolnikON). Projekt został sfinansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu Biostrateg.

Materiał Partnera RolnikON

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności