fbpx
Strona głównaCenyRynek zbóz i oleistychZaskakująco mocny spadek ceny pszenicy we wtorek

Zaskakująco mocny spadek ceny pszenicy we wtorek

Cena pszenicy spadła wczoraj na paryskim Matifie o 7,5 euro za tonę do 287 EUR/t. To najniższy poziom od 3 lutego. Spadła również cena kukurydzy, ale wzrosła rzepaku.

Obawy dotyczące zerwania umowy zbożowej są prawdopodobnie coraz mniejsze. I chociaż Putin w swoim przemówieniu do narodu ostro skrytykował Zachód, to podkreślił znaczenie eksportu zboża i nie odniósł się negatywnie do funkcjonującego obecnie porozumienia. Rosjanie nadal oferują pszenicę w konkurencyjnej cenie i wiele wskazuje na to, że wygrają przetarg organizowany przez Egipt. Jeśli chodzi o uprawy w Europie, to coraz bardziej daje o sobie znać susza we Francji.

Spadki również na CBoT; tam sprzyjały im umacniający się dolar oraz kiepskie dane dotyczące eksportu.

Wzrosła wczoraj cena rzepaku, o 3,25 EUR/t do 560,75 EUR/t. Notowania rzepaku były wspierane rosnącą ceną soi za oceanem; wzrost cen powodują susza w Argentynie i niesprzyjające warunki do zbiorów w północnych obszarach Brazylii.

Cena kukurydzy spadłą wczoraj o 1,25 EUR/t do 293,5 EUR/t, choć za oceanem cena kukurydzy wzrosła, na co zasadniczy wpływ ma sytuacja w Argentynie. Szacuje się, że Argentyna będzie musiała zmniejszyć eksport w stosunku do zeszłego roku nawet o 40 procent.

W Paryżu ruchy cenowe kukurydzy podążały za ruchami pszenicy.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.