fbpx
Strona głównaPozostałeKRIRZasiłek nie dla wszystkich rolników objętych kwarantanną

Zasiłek nie dla wszystkich rolników objętych kwarantanną

Krajowa Rada Izb Rolniczych  wnioskuje do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o zmianę warunków  wypłacania zasiłku dla rolników i domowników objętych obowiązkową kwarantanną, nadzorem epidemiologicznym lub hospitalizacją związaną z COVID-19.

Zdaniem samorządu rolniczego trzeba wprowadzić takie zmiany legislacyjne, aby  wszyscy rolnicy objęci obowiązkową kwarantanną, nadzorem epidemiologicznym lub hospitalizacją w związku z COVID-19 mogli otrzymać zasiłek.

Nowelizacja ta umożliwia Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego przyznanie rolnikowi i domownikowi w sytuacji objęcia obowiązkową kwarantanną, nadzorem epidemiologicznym lub hospitalizacją w związku z COVID-19 prawa do zasiłku wysokości 50% minimalnego wynagrodzenia za pracę, o którym mowa w ustawie z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz. U. z 2018 r., poz. 2177, z 2019 r., poz. 1564).
16 maja 2020 r. weszła w życie ustawa z dnia 14 maja 2020 r. o zmianie niektórych ustaw w zakresie działań osłonowych związanych z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 (Dz. U. z 2020 r. poz. 875, dalej, jako „tarcza antykryzysowa”), która poprzez art. 46 pkt 45 wprowadziła nowe brzmienie art. 31 ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. z 2020 r. poz. 374 ze zm.).

Jednak zgodnie z art. 59 tarczy antykryzysowej, wniosek może obejmować jedynie okres od dnia 18 kwietnia 2020 roku.

– Według informacji uzyskanej 8 czerwca 2020 roku od pracownika Działu Świadczeń Centrali KRUS w Warszawie, aby otrzymać zasiłek, początek obowiązkowej kwarantanny (przy założeniu, ze twa ona 14 dni) powinien przypadać nie później niż w dniu 5 kwietnia 2020 roku. W konsekwencji powyższej interpretacji przepisów, rolnicy dotknięci kwarantanną w ciągu pierwszych tygodni trwania stanu zagrożenia epidemicznego, a następnie stanu epidemii, zostali pozbawieni prawa ubiegania się o zasiłek – mówi Gustaw Jędrejek, prezes Lubelskiej Izby Rolniczej.

Według samorządu rolniczego obecny stan prawny stanowi nieuzasadnione uprzywilejowanie osób objętych ubezpieczeniem społecznym z ZUS, względem ubezpieczonych, którzy prowadzą rolniczą działalność rolniczą i podlegają ubezpieczeniu na zasadach ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników. Osobom zatrudnionym, za czas nieobecności w pracy z powodu kwarantanny lub izolacji przysługuje wynagrodzenie za czas choroby lub zasiłek chorobowy, niezależnie od daty odbywania kwarantanny, hospitalizacji lub objęcia nadzorem epidemiologicznym.

Dlatego izby rolnicze apelują,  by przyznanie zasiłku przez KRUS dla rolników, nie było warunkowane datą objęcia obowiązkową kwarantanną, nadzorem epidemiologicznym lub hospitalizacją w związku z COVD-19.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.