Krajowa Rada Izb Rolniczych wnioskuje do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o zmianę warunków wypłacania zasiłku dla rolników i domowników objętych obowiązkową kwarantanną, nadzorem epidemiologicznym lub hospitalizacją związaną z COVID-19.
Zdaniem samorządu rolniczego trzeba wprowadzić takie zmiany legislacyjne, aby wszyscy rolnicy objęci obowiązkową kwarantanną, nadzorem epidemiologicznym lub hospitalizacją w związku z COVID-19 mogli otrzymać zasiłek.
Nowelizacja ta umożliwia Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego przyznanie rolnikowi i domownikowi w sytuacji objęcia obowiązkową kwarantanną, nadzorem epidemiologicznym lub hospitalizacją w związku z COVID-19 prawa do zasiłku wysokości 50% minimalnego wynagrodzenia za pracę, o którym mowa w ustawie z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz. U. z 2018 r., poz. 2177, z 2019 r., poz. 1564).
16 maja 2020 r. weszła w życie ustawa z dnia 14 maja 2020 r. o zmianie niektórych ustaw w zakresie działań osłonowych związanych z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 (Dz. U. z 2020 r. poz. 875, dalej, jako „tarcza antykryzysowa”), która poprzez art. 46 pkt 45 wprowadziła nowe brzmienie art. 31 ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. z 2020 r. poz. 374 ze zm.).
Jednak zgodnie z art. 59 tarczy antykryzysowej, wniosek może obejmować jedynie okres od dnia 18 kwietnia 2020 roku.
– Według informacji uzyskanej 8 czerwca 2020 roku od pracownika Działu Świadczeń Centrali KRUS w Warszawie, aby otrzymać zasiłek, początek obowiązkowej kwarantanny (przy założeniu, ze twa ona 14 dni) powinien przypadać nie później niż w dniu 5 kwietnia 2020 roku. W konsekwencji powyższej interpretacji przepisów, rolnicy dotknięci kwarantanną w ciągu pierwszych tygodni trwania stanu zagrożenia epidemicznego, a następnie stanu epidemii, zostali pozbawieni prawa ubiegania się o zasiłek – mówi Gustaw Jędrejek, prezes Lubelskiej Izby Rolniczej.
Według samorządu rolniczego obecny stan prawny stanowi nieuzasadnione uprzywilejowanie osób objętych ubezpieczeniem społecznym z ZUS, względem ubezpieczonych, którzy prowadzą rolniczą działalność rolniczą i podlegają ubezpieczeniu na zasadach ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników. Osobom zatrudnionym, za czas nieobecności w pracy z powodu kwarantanny lub izolacji przysługuje wynagrodzenie za czas choroby lub zasiłek chorobowy, niezależnie od daty odbywania kwarantanny, hospitalizacji lub objęcia nadzorem epidemiologicznym.
Dlatego izby rolnicze apelują, by przyznanie zasiłku przez KRUS dla rolników, nie było warunkowane datą objęcia obowiązkową kwarantanną, nadzorem epidemiologicznym lub hospitalizacją w związku z COVD-19.