fbpx

Zasady szacowania strat suszowych do poprawki

Podlaska Izba Rolnicza postuluje o wypracowanie nowych zasad szacowania szkód powstających w wyniku suszy.

– Należy opracować system, który pozwoli, aby wyłącznie na podstawie okresowych raportów z monitoringu suszy prowadzonych przez Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach obligatoryjnie ogłaszać wystąpienie zjawiska na terenie gminy, powiatu bądź całego województwa wraz z przyznaniem pomocy do każdego hektara, bez konieczności dokonywania szacowania przez komisje – mówi Grzegorz Leszczyński, prezes PIR.

W ocenie  rolników z Podlasia zaoszczędzi to czas w przyznaniu wsparcia oraz nakłady związane z pracami komisji. Natomiast, jak podkreśla PIR, ewentualnego szacowania strat można by dokonać w sytuacji, gdy straty w uprawach danego gospodarstwa wyniosą np. powyżej 70% lub będą powodowane przez inne niekorzystne zjawiska pogodowe (gradobicie, deszcz nawalny, huragan itp.).

– Ponadto pragniemy zauważyć, że anomalie pogodowe w postaci suszy są coraz częstszym zjawiskiem, zaś obecnie stosowane najczęściej formy pomocy są nieadekwatne do skali problemu. Udzielanie np. kredytów nawet na preferencyjnych warunkach, powoduje wzrost zadłużenia rolnictwa. To zaś osłabia jego pozycję ekonomiczną i zmniejsza konkurencyjność – dodaje Leszczyński.

Dlatego Podlaska Izb Rolnicza wnioskuje, aby wzorem tego roku w kolejnych latach również była zagwarantowana pomoc finansowa do hektara użytków rolnych wszystkim gospodarstwom poszkodowanym w wyniku susza, wyłącznie na podstawie danych IUNG w Puławach, bez udziału komisji szacujących straty.

Źródło: PIR

 

McHale - baner - kwiecień 2024
Syngenta baner Treso
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.