fbpx

Zasada osobnego liczenia strat w uprawach wyjątkowo niesprawiedliwa

Krajowa Rada Izb Rolniczych apeluje do ministra rolnictwa i rozwoju wsi  o jak najszybszą zmianę treści rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 19 maja 2021 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, szczególnie w 13zh. pkt 1 ust. 3 i 4. Zdaniem samorządu rolniczego obecna treść rozporządzenia budzi wiele wątpliwości, ponieważ wprowadza zasadę osobnego liczenia strat.

– Dla przykładu producenci rolnik, którzy doświadczyli strat w uprawach zarówno w wyniku np. suszy na poziomie 20 proc. jak i deszczów nawalnych lub gradu na poziomie 28 proc., nie mają możliwości ubiegania się o pomoc finansową, ponieważ, straty powstałe w wyniku każdego zjawiska są na poziomie niższym niż wymagane 30 proc., niemniej jednak szkody w ich uprawach są na poziomie dużo wyższym (20 proc. + 28 proc. = 48 proc.) – mówi Wiktor Szmulewicz, prezes KRIR.

Izby rolnicze wnioskują również  o wprowadzenie do aplikacji suszowej możliwości wydrukowania wniosku oraz samego potwierdzenia jego złożenia (taka możliwość istnieje w przypadku składania e-wniosków).

KRIR nie widzi żadnych przeciwwskazań, aby było to możliwe w przypadku składania wniosku suszowego za pomocą aplikacji internetowej. Według izb zapobiegnie to wielu nieporozumieniom, wynikającym często z niedoinformowania osób zainteresowanych czy dany wniosek w ogóle został złożony oraz na jakim poziomie aplikacja wyliczyła straty w uprawach.

W ubiegłorocznym kształcie aplikacji producenci nie mieli możliwości odwołania się od protokołu czy w ogóle od samego oszacowania, ponieważ sam protokół można było wydrukować dopiero po uzyskaniu 30 % strat a w przypadku nie osiągnięcia strat 30% wniosek aplikacja automatycznie odrzucała. Dlatego KRIR wnioskuje także  o wprowadzenie możliwości odwołania się od oszacowania szkód za pomocą aplikacji. Zasadnym będzie również stworzenie możliwości wysłania w teren zespołów, które będą miały sposobność zweryfikowania stanu faktycznego na polu uprawnym, ponieważ  niejednokrotnie ocena stanu uprawy przez aplikacje odbiega znacząco od rzeczywistego.

– Należy odróżnić straty w uprawach od strat w gospodarstwie tzn. produkcja zwierzęca powinna być oddzielona od roślinnej. Obowiązująca treść rozporządzenia zaniża szkody w przypadku gospodarstw posiadających zwierzęta. Nieuzasadnione jest działanie mające na celu eliminowanie produkcji zwierzęcej. Rolnicy utrzymujący zwierzęta poprzez niedobór własnej bazy paszowej obniżają wydajność produkcji lub są zmuszani do dokonywania zakupów ponosząc dodatkowe koszty – uzasadnia Szmulewicz.

Według prezesa KRIR należy również zwrócić uwagę na wartości KBW dla poszczególnych roślin, które są zróżnicowane i zmieniają się w zależności od fazy rozwojowej. Należy podjąć działania mające na celu zmianę wartości klimatycznego bilansu wodnego dla poszczególnych gatunków roślin uprawnych ponieważ osiągniecie wartości progowej oznaczającej wystąpienie suszy zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 11 kwietnia 2019 roku odbiega od racjonalnych norm.

McHale - baner - kwiecień 2024
Axial Syngenta baner
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.