W związku z wystąpieniem na początku maja br. w wielu rejonach kraju fali silnych i długotrwałych przymrozków, które spowodowały znaczne straty w uprawach sadowniczych KRIR zwraca się z apelem do poszkodowanych producentów o niezwłoczne zgłaszanie strat do Urzędu Gminy.
Tegoroczne spadki temperatury spowodowały zniszczenie pąków, kwiatów i zawiązków o niespotykanej skali. Ze względu na przyspieszoną w tym roku wegetację o około 10 – 15 dni większość upraw sadowniczych była w tym okresie w fazie intensywnego kwitnienia. Pomimo desperackich zabiegów producentów w celu ochrony upraw, straty w kwiatach i zawiązkach wynoszą według wstępnego szacunku izb rolniczych w niektórych rejonach kraju (zwłaszcza woj. Świętokrzyskie, Mazowieckie, Łódzkie, Lubelskie, Podkarpackie, Małopolskie, Warmińsko-Mazurskie, Wielkopolskie) 90-100 %. Z pewnością w znacznej części ocena ta odniesie się również do obniżki zbiorów. Zważywszy na wąską specjalizację produkcji, część gospodarstw sadowniczych utraciło całkowity dochód. W wielu z nich są do spłacenia kredyty, w tym również (klęskowe) z poprzednich lat oraz inwestycyjne. W efekcie tak ogromnych strat rodziny dotknięte tą klęską żywiołową pozostaną bez środków do przeżycia. Specyfikacja produkcji sadowniczej (uprawy wieloletnie) wymaga pielęgnacji upraw mimo braku owoców, aby w kolejnych latach możliwe były zbiory, a zaprzestanie zabiegów pielęgnacyjnych może doprowadzić nawet do całkowitego upadku plantacji.
W związku z powyższym Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wnioskuje do Rządu o podjęcie niezwłocznych następujących działań w celu udzielenia pomocy dla gospodarstw, które poniosły straty z tego tytułu:
– Pilne podjęcie decyzji o wygospodarowaniu odpowiedniej kwoty z budżetu państwa na bezzwrotną pomoc dla poszkodowanych gospodarstw.
– Prolongatę na okres 3 lat zaciągniętych kredytów.
– Uruchomienie kredytów klęskowych na lata 2007 – 2008 dla gospodarstw, które poniosły straty.
– Dodatkowe dotacje dla gmin, które umorzą podatek rolny w 2007 i 2008 roku gospodarstwom najbardziej poszkodowanym w wyniku wymarznięć.
– Zwolnienie z opłacania składek KRUS w okresie najbliższych 2 lat.
– Wcześniejsze wypłaty dopłat bezpośrednich.
– Uwzględnienie w przepisach prawnych rzeczywistego spadku dochodów odnośnie przyznawania stypendiów socjalnych dla członków rodzin w poszkodowanych gospodarstwach.
KRIR liczy, że obiecana przez Rząd pomoc w adekwatnej wysokości i jak najszybciej dotrze do potrzebujących.
KRIR