fbpx
Strona głównaPozostałeZarząd KRiR apeluje do sadowników

Zarząd KRiR apeluje do sadowników

W związku z wystąpieniem na początku maja br. w wielu rejonach kraju fali silnych i długotrwałych przymrozków, które spowodowały znaczne straty w uprawach sadowniczych KRIR zwraca się z apelem do poszkodowanych producentów o niezwłoczne zgłaszanie strat do Urzędu Gminy.

Tegoroczne spadki temperatury spowodowały zniszczenie pąków, kwiatów i zawiązków o niespotykanej skali. Ze względu na przyspieszoną w tym roku wegetację o około 10 – 15 dni większość upraw sadowniczych była w tym okresie w fazie intensywnego kwitnienia. Pomimo desperackich zabiegów producentów w celu ochrony upraw, straty w kwiatach i zawiązkach wynoszą według wstępnego szacunku izb rolniczych w niektórych rejonach kraju (zwłaszcza woj. Świętokrzyskie, Mazowieckie, Łódzkie, Lubelskie, Podkarpackie, Małopolskie, Warmińsko-Mazurskie, Wielkopolskie) 90-100 %. Z pewnością w znacznej części ocena ta odniesie się również do obniżki zbiorów. Zważywszy na wąską specjalizację produkcji, część gospodarstw sadowniczych utraciło całkowity dochód. W wielu z nich są do spłacenia kredyty, w tym również (klęskowe) z poprzednich lat oraz inwestycyjne. W efekcie tak ogromnych strat rodziny dotknięte tą klęską żywiołową pozostaną bez środków do przeżycia. Specyfikacja produkcji sadowniczej (uprawy wieloletnie) wymaga pielęgnacji upraw mimo braku owoców, aby w kolejnych latach możliwe były zbiory, a zaprzestanie zabiegów pielęgnacyjnych może doprowadzić nawet do całkowitego upadku plantacji.

W związku z powyższym Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wnioskuje do Rządu o podjęcie niezwłocznych następujących działań w celu udzielenia pomocy dla gospodarstw, które poniosły straty z tego tytułu:
– Pilne podjęcie decyzji o wygospodarowaniu odpowiedniej kwoty z budżetu państwa na bezzwrotną pomoc dla poszkodowanych gospodarstw.
– Prolongatę na okres 3 lat zaciągniętych kredytów.
– Uruchomienie kredytów klęskowych na lata 2007 – 2008 dla gospodarstw, które poniosły straty.
– Dodatkowe dotacje dla gmin, które umorzą podatek rolny w 2007 i 2008 roku gospodarstwom najbardziej poszkodowanym w wyniku wymarznięć.
– Zwolnienie z opłacania składek KRUS w okresie najbliższych 2 lat.
– Wcześniejsze wypłaty dopłat bezpośrednich.
– Uwzględnienie w przepisach prawnych rzeczywistego spadku dochodów odnośnie przyznawania stypendiów socjalnych dla członków rodzin w poszkodowanych gospodarstwach.

KRIR liczy, że obiecana przez Rząd pomoc w adekwatnej wysokości i jak najszybciej dotrze do potrzebujących.

KRIR

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.