fbpx

Żarłoczne ślimaki

Ślimaki, zarówno te z muszlami, jak i nagie, unikają miejsc nasłonecznionych, na których grozi im wyschnięcie. Przebywają głównie w zacienionych, wilgotnych zakątkach pola, w szczególności pod osłona roślin okrywowych, gdzie utrzymuje się duża wilgotność podłoża.

Ślimaki muszlowe składają jaja jesienią, z których wiosną wylęga się potomstwo. Jaja ślimaków bezmuszlowych pojawiają się latem, a potomstwo wylęga się z nich już po trzech tygodniach. Dlatego też po łagodnej zimie można spodziewać się dużej ilości ślimaków muszlowych, natomiast po wyjątkowo wilgotnej wiośnie lub wilgotnym lecie pojawia się więcej ślimaków bezmuszlowych.

Należy regularnie kontrolować liście i pędy roślin narażonych na uszkodzenie przez ślimaki. Uszkodzone brzegi blaszki liściowej, duże, nieregularne dziury w liściach, które pojawiają się po nocy albo ślady śluzu na kamieniach świadczą o obecności ślimaków.

Co lubią ślimaki?
Wśród roślin, które szczególnie upodobały sobie ślimaki można wymienić:
sałaty – warzywa o miękkich liściach zjadane są całkowicie
ziemniaki – ślimaki często uszkadzają bulwy
truskawki – uszkadzane są przede wszystkim miękkie owoce
tulipany – ślimaki bezmuszlowe zjadają cebule, liście, łodygi i kwiaty
lilie – zjadane są młode, soczyste pędy, łodygi i liście
groszek pachnący – ślimaki bezmuszlowe zjadają młode pędy i delikatne łodygi
łubin – ślimaki nagie zjadają pąki i liście.

Czego unikają?
Do roślin niesmacznych” dla ślimaków należą:
czarnuszka damasceńska – pierzaste liście i pomarszczone kwiaty nie są dobrym pokarmem
starzec popielny – ślimaki bezmuszlowe nie lubią roślin pokrytych kutnerem
róże – ślimaki nie lubią pędów, liści i kwiatów róży
skalnica – małe, mięsiste listki są za twarde dla ślimaków
zioła (poza bazylią) – zioła o skórzastych liściach i twardych łodygach nie stanowią pokarmu dla ślimaków
drzewa i krzewy (owoce) – szorstka, zdrewniała kora uniemożliwia ślimakom wędrówkę po pniach i gałęziach.

Jak zwalczać?
Istnieją dwie grupy metod walki z tymi żarłocznymi szkodnikami – naturalne i chemiczne. Metody chemiczne zalecane są w wyjątkowych sytuacjach i dotyczą raczej ślimaków bezmuszlowych, które bywają przyczyną dużych strat w uprawach polowych warzyw. Ślimaki muszlowe należy zwalczać tylko w przypadku masowego pojawu.
Do metod naturalnych można zaliczyć:
porządkowanie podłoża – należy starannie i systematycznie usuwać z terenu upraw opadłe liście i uschnięte części roślin. Są one doskonałym miejscem gniazdowania i zimowania ślimaków
wykładanie wabików – połówki pomarańczy lub grapefruitów rozłożone na ziemi przyciągają ślimaki, które potem należy pozbierać
ustawianie przeszkód – wokół wrażliwych roślin można rozsypywać trociny lub piasek, ślimaki unikają szorstkich, ostrych powierzchni
rozstawianie pułapek – jako pułapki mogą służyć wciśnięte w ziemię talerzyki z piwem lub lemoniadą, płyny należy wymieniać regularnie.
Metody chemiczne – środki przeciw ślimakom występują najczęściej w postaci ziarenek. Są silnie trujące i należy jest stosować tylko wówczas, gdy metody naturalne okażą się nieskuteczne. Nie zaleca się stosowania tych środków w uprawach warzywnych.
Ziarna należy rozsypać pod liśćmi roślin, aby pozostały suche, wilgotne są nieskuteczne. Po opadach deszczu zabieg należy powtarzać.
Uwaga! Ziarna przeciw ślimakom mogą być przyczyną ciężkich zatruć. Są szkodliwe także dla ptaków.

McHale - baner - kwiecień 2024
Axial Syngenta baner
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.