fbpx
Strona głównaUprawaOchrona roślinZaraza ziemniaka. Nadszedł czas na kolejny etap ochrony

Zaraza ziemniaka. Nadszedł czas na kolejny etap ochrony

Na większości plantacji w Polsce ziemniak znajduje w fazie od zawiązywania bulw do końca kwitnienia. Jest to najlepszy moment na drugi etap ochrony.

Podczas tego okresu najważniejszymi zadaniami ochrony jest zabezpieczenie zarówno rozwijających się bulw ziemniaka, jak i części nadziemnych, a także kontynuacja likwidacji źródeł infekcji.

W tym czasie, kiedy rośliny tworzą gęsty łan, najlepiej sprawdzą się fungicydy o systemicznym czy wgłębnym działaniu. W celu ochrony zawiązujących się bulw wskazane jest również stosowanie fungicydów z właściwościami antysporulacyjnymi, czyli takich których substancje aktywne mają zdolność niszczenia zarodników konidialnych grzybów patogenicznych.

Do substancji czynnych o takim działaniu zaliczamy m.in. propamokarb-HCl + fluopikolid, mandipropamid, dimetomorf, oksatiapiprolina, ametoktradyna, cyjazofamid czy cymoksanil.

Fungicydy należy stosować w zależności od nasilenia choroby, a także warunków atmosferycznych. Aby działania przyniosły pożądany efekt wskazane jest stosowanie środków ochrony roślin z różnymi substancjami aktywnymi.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.