fbpx

Zapylacze pod ochroną

Jednym z podstawowych wymogów integrowanej ochrony roślin jest ochrona organizmów pożytecznych oraz stwarzanie warunków sprzyjających ich występowaniu. Jak podkreśla Podkarpacki Wojewódzki Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa, w szczególności dotyczy to owadów zapylających i naturalnych wrogów organizmów szkodliwych.

Samasz loteria - baner

– Środki ochrony roślin należy stosować w taki sposób, aby nie stwarzać zagrożenia dla zdrowia ludzi, zwierząt oraz dla środowiska, w tym przeciwdziałać zniesieniu tych środków na obszary i obiekty niebędące celem zabiegu. Nieprawidłowo wykonane zabiegi chemicznej ochrony roślin, szczególnie przy użyciu środków owadobójczych, niosą za sobą niezwykle duże zagrożenia dla pszczół i innych zapylaczy – informuje WIORiN w Rzeszowie.

Aby nie spowodować zatrucia pszczół, wykonując zabiegi chemicznej ochrony roślin należy w szczególności:

  • stosować wyłącznie środki ochrony roślin dopuszczone do obrotu i stosowania na podstawie wydanych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi zezwoleń lub pozwoleń na handel równoległy;
  • stosować środki ochrony roślin zgodnie z warunkami określonymi w etykiecie, uwzględniając zasady i ograniczenia wynikające z treści etykiety danego środka (m.in. stosowanie środka ochrony roślin po oblotach pszczół, zakaz stosowania środków ochrony roślin na roślinach uprawnych w czasie kwitnienia, w miejscach gdzie występują kwitnące chwasty oraz na roślinach pokrytych spadzią);
  • zabiegi z użyciem środków ochrony roślin wykonywać poza okresem aktywności pszczół np. wieczorem, po zakończeniu oblotu upraw;
  • w trakcie wykonywania zabiegu zachować odpowiednią odległość od pasiek (minimum 20 m);
  • przestrzegać okresów prewencji;
  • współpracować z pszczelarzami w celu uniknięcia zagrożeń dla pszczół;
  • wykonywać zabiegi sprzętem sprawnym technicznie z aktualnym badaniem stanu technicznego i skalibrowanym, przy prędkości wiatru nie większej niż 4 m/s.

Przypadki upadków pszczół, których przyczyną mogło być nieprawidłowe stosowanie środków ochrony należy zgłaszać do właściwego miejscowo Oddziału Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa.

Źródło: WIORiN

Opracował: Krzesimir Drozd

Agromix baner gif

Baner Bayer Conviso one
Baner Danko Alegoria
Baner webinarium konopie
Baner agroshow

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.

×PGE dystrybucja