Zaproszenie: Wielkopolskie Święto Wsi

Wielkopolska Izba Rolnicza nawiązując do tradycji Zielonych Świątek zamierza zorganizować Wielkopolskie Święto Wsi. Impreza zorganizowane zostanie 30 maja 2010 r. w miejscowości Śliwniki gmina Nowe Skalmierzyce powiat ostrowski, w parku przy pałacu Niemojewskich.

Zielone Świątki – święto Zesłania Ducha Świętego, to jedno z najważniejszych świąt kościelnych, jednak obrzędy z nim związane wywodzą się z pogańskich obyczajów powitania wiosny. Było to święto związane ze zmianami zachodzącymi w naturze, wiosennymi porządkami, zakończeniem zimy oraz przygotowaniem się do prac polowych. Najważniejszym zwyczajem Zielonych Świątek było i jest majenie domów, czyli przystrajanie domostw zielonymi gałęziami, miało to na celu zapewnić urodzaj, a także ochronić przed urokami, które rzucały na nie złe duchy. Zasiane pola obchodziły procesje, niesiono chorągwie i obrazy święte, śpiewano przy tym pieśni nabożne składając modły o bożą opiekę nad plonami. Po gospodarskich obowiązkach przychodził czas na zabawy. Organizowano je w domach i zagrodach ale też na polach przy ogniskach, muzyce i tańcach.

Zielone Świątki od około stu lat obchodzi się w Polsce jako Święto Ludowe, święto ruchu ludowego.

Głównym założeniem Wielkopolskiego Święta Wsi jest zapewnienie radosnego i atrakcyjnego wypoczynku świątecznego będącego połączeniem majówki i zabawy tanecznej. Naszym celem jest propagowanie wśród mieszkańców Wielkopolski unikalnych tradycji kulturowych obszarów wiejskich, dając możliwość uczestnikom spotkania poznania bogatej historii swoich przodków i umocnienia postaw patriotycznych.

Wielkopolskie Święto Wsi poprzedzi Regionalna Wystawa Koni, główną uroczystość rozpocznie w południe Msza Święta polowa w intencji mieszkańców wielkopolskich wsi, po jej zakończeniu rozpoczną się uroczystości związane z Wielkopolskim Świętem Ludowym. W trakcie biesiady odbędzie się degustacja tradycyjnych potraw wielkopolskich jak również zapoznanie uczestników z tradycyjnymi obrzędami i zabawami związanymi z Zielonymi Świątkami. Festyn Zielonoświątkowy będzie okazją do uhonorowania i odznaczenia wielkopolskich rolników oraz wystąpienia osób odpowiedzialnych za rolnictwo w naszym województwie, jak również producentów, przetwórców dobrej wielkopolskiej żywności i rękodzielnictwa. W dalszej części przewidujemy imprezę plenerową w formie festynu rodzinnego połączoną z Festiwalem Satyry Ludowej, w której udział wezmą amatorskie kabarety z całej Wielkopolski. Biesiadę zakończy zabawa ludowa.

Jesteśmy przekonani, że tego typu inicjatywa zostanie dostrzeżona przez mieszkańców, którzy licznie przybędą na Wielkopolskie Święto Wsi, by wspólnie bawić się i poznawać własną kulturę i historię.

W dniu 30 maja 2010 r. w miejscowości Śliwniki (gm. Nowe Skalmierzyce, pow. ostrowski.), w ramach Wielkopolskiego Święta Wsi pragniemy zorganizować Festiwal Satyry Ludowej imienia Jerzego Ofierskiego, który, jak mamy nadzieję, wpisze się na stałe w kalendarz imprez kulturalnych naszego regionu.

Festiwal będzie miał formę przeglądu kabaretu i satyry ludowej. Skierowany jest do amatorskich kabaretów, grup teatralnych oraz artystów indywidualnych z całej Wielkopolski. Pragniemy w ten sposób stworzyć szanse dla początkujących artystów sceny kabaretowej, zaprezentowania swojej twórczości szerszej publiczności.
Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w Festiwalu Satyry Ludowej.
Kwestionariusz zgłoszenia oraz regulamin przeglądu znajduje się na stronie Wielkopolskiej Izby Rolniczej: http://www.wir.org.pl.

Piotr Walkowski
Prezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej
Prezes Stowarzyszenia
Pomoc Społeczności Lokalnej PROMETEUSZ