Zaproszenie: Już w sobotę Pałuckie Targi Rolne

Najnowsze ciągniki i maszyny rolnicze, egzotyczne zwierzęta i zwierzęta hodowlane, tysiące zwiedzających i wystawcy z całej Polski. To wszystko czeka w Żninie już w najbliższy weekend podczas XVI Pałuckich Targów Rolnych połączonych z X Pałucką Wystawą Zwierząt Hodowlanych.

Sprzęt rolniczy
Do Marka Olejnika, zajmującego się przyjmowaniem zgłoszeń, cały czas wpływają zgłoszenia firm chcących uczestniczyć w tym organizowanym nieprzerwanie od szesnastu lat ogólnopolskim przedsięwzięciu. Jak co roku można spodziewać się wielu firm zajmujących się różnymi dziedzinami, od sprzedaży maszyn rolniczych po sprzedaż pieczywa.
Podczas targów kilkadziesiąt firm zaprezentuje najnowsze ciągniki i maszyny rolnicze. Sporą powierzchnię zajmą także firmy z branży budowlanej. Nie zabraknie firm z branży paszowej i nawozowej. Ponadto zwiedzający targi będą mogli skorzystać z ofert firm ogrodniczych wystawiających m.in. drzewa i krzewy owocowe, rośliny ozdobne i sadzonki, a także firm zajmujących się doradztwem i obsługą rolnictwa.
Zwierzęta
Targom będzie towarzyszyć Pałucka Wystawa Zwierząt Hodowlanych. Efekty swojej pracy zaprezentują hodowcy trzody chlewnej oraz hodowcy drobnego inwentarza. Nie będzie wystawy bydła, która jest przeprowadzana co dwa lata. W tym roku na Wystawę Drobnego Inwentarza zjedzie 60 wystawców z całej Polski. Wśród drobnych zwierząt pojawią się m.in.: króliki, gołębie, kury, kaczki, gęsi, bażanty, przepiórki, perliczki i ptaki egzotyczne. Marek Poraziński, prezes Bydgoskiego Stowarzyszenia Hodowców Gołębi Rasowych i Drobnego Inwentarza zapowiada, że ptaków egzotycznych będzie znacznie więcej niż w poprzednich latach. Cieszy się również z rekordowej w tym roku liczby wystawców.
Liczba wystawców w poprzednich latach nigdy nie przekroczyła trzydziestu – zwraca uwagę Marek Poraziński. Drobny inwentarz zaprezentują wystawcy m.in. ze Szczecina, Polic i Brodnicy. Wśród nich będzie Anna Roszewska, wiceprezes do spraw organizacyjnych w Bydgoskim Stowarzyszeniu Hodowców Gołębi Rasowych i Drobnego Inwentarza, która zaprezentuje japońskie rasy drobiu z własnej hodowli. Pani Anna jest jedną z najlepszych hodowczyń japońskich ras drobiu w Polsce.
Dla hodowców drobnego inwentarza odbędą się dwa wykłady: Wpływ dobrostanu królików na efekty produkcyjne stada i Naturalne alternatywy dla kokcydiostatyków, czyli jak w sposób naturalny leczyć zwierzęta i zapobiegać ich chorobom.
Współorganizatorem wystawy trzody chlewnej jest Polski Związek Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej Polsus, natomiast współorganizatorem wystawy drobnego inwentarza wspomniane wcześniej Bydgoskie Stowarzyszenie Hodowców Gołębi Rasowych i Drobnego Inwentarza. Pałucka Wystawa Trzody Chlewnej dofinansowana jest z Funduszu Promocji Mięsa Wieprzowego.
Ruch uliczny
W Urzędzie Miejskim dowiedzieliśmy się, że od początku tygodnia ma zostać otwarty ruch samochodowy na ulicy Parkowej. Sytuacja taka w znaczny sposób ułatwi dojazd na teren targów. Organizatorzy przypominają też, że dla rolników dojeżdżających od strony Gąsawy najodpowiedniejsza jest droga przez Rydlewo.
Ponieważ w ubiegłym roku parking na polu – od wystawy zwierząt do słupa – okazał się za mały, w tym roku główny parking targowy będzie sięgał aż do bagien. Nad ruchem samochodów czuwać ma parkingowy.
Na rynku
Muzycznym zamknięciem pierwszego dnia targów będzie koncert zespołu Ustronsky. Koncert odbędzie się na Rynku, a organizuje go Żniński Dom Kultury.
Patronat honorowy nad XVI Pałuckimi Targami Rolnymi i X Pałucką Wystawą Zwierząt Hodowlanych objęli: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Stanisław Kalemba, Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki oraz Wojewoda Kujawsko-Pomorski Ewa Mes. Głównym organizatorem jest Wydawnictwo Dominika Księskiego Wulkan, współorganizatorami targów i wystawy zwierząt: Urząd Miejski w Żninie, Starostwo Powiatowe w Żninie, Inter-Vax Wacława Górnego, Biuro Reklamy Olejnik.

Arkadiusz Majszak
Pałuki nr 1069 (32/2012)