Zapraszamy na Noc Biologów

Największe uczelnie w Polsce już po raz drugi organizują „Noc Biologów”. Dziesiątki naukowców zafascynowanych fenomenem Życia, wyjdzie z ukrycia, by w jasny sposób opowiedzieć, na czym polega ich praca i jak niezwykłe zjawiska można obserwować nawet prostymi metodami. Postarają się zmierzyć z dość powszechnym przekonaniem, że zima jest tą porą roku, w której życie zamiera.

Czy tak jest naprawdę? Czy mróz i mrok mogą pokonać życie? Można się o tym przekonać odwiedzając w piątek, 11 stycznia jedną z wybranych uczelni przyrodniczych w kraju.
 
Uczestnicy Nocy Biologów na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach będą mieli okazję przeprowadzić sekcję owada, zajrzeć do serca ssaka, izolować DNA z materiałów biologicznych, śledzić ruch chromosomów podczas podziałów komórkowych, przygotować preparaty mikroskopowe tkanek roślinnych i zwierzęcych, poznać tajniki ruchu roślin i zwierząt, zbadać wydolność własnego organizmu, a nawet dotknąć życia sprzed milionów lat. 
 
Kraków zachęca do udziału w wycieczkach: do Muzeum Przyrodniczego w Krakowie, gdzie będzie można zobaczyć prawdziwy las tropikalny oraz do Ogrodu Botanicznego UJ, w którym znajdują się egzotyczne gatunki roślin, np. palmy czy sukulenty. W ramach Nocy Biologów odbędzie się też wyjazd do krakowskiego Zoo. Uczestnicy piątkowej imprezy samodzielnie, pod okiem specjalistów, przeprowadzą badania naukowe, np. zmierzą pojemności puszki mózgowej i porównają ją z pomiarami sławnych naukowców i artystów. Organizatorzy zaplanowali też prezentacje trójwymiarowych zdjęć nietoperzy autorstwa chiropterologów, wystawę spreparowanych okazów pszczół i ich gniazd, pokaz preparatów makroskopowych i mikroskopowych groźnych pasożytów człowieka m.in. glisty ludzkiej, tasiemca, motylicy wątrobowej.
 
Obserwacja nocnego życia zwierząt doświadczalnych, ale też mieszkańców ogrodu zoologicznego oraz wykład o tym, jak robaki pomagają rozwiązywać zagadki kryminalne to niektóre z atrakcji Nocy Biologów w Gdańsku. Podczas pokazów i wykładów będzie można zobaczyć jak w nocy funkcjonuje serce, zobaczyć atlas mózgu w 3D czy też dowiedzieć się do czego potrzebna jest witamina C i jak ją zdobyć. Naukowcy UG I GUMed pokażą też, co dzieje się w naszych mózgach, gdy się boimy. W ramach pokazu „Warzywem w nowotwór” można będzie obejrzeć pod mikroskopem, jak związki roślinne walczą z komórkami nowotworowymi. Uczestnicy piątkowej imprezy będą m.in. mogli wziąć udział w grze kryminalistycznej, dowiedzieć się o metodach inżynierii genetycznej oraz zrobić własny krem.
 
Idea Nocy Biologów narodziła się na Wydziale Biologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, podczas licznych spotkań otwartych dla społeczności miasta i regionu. Pierwsza Noc Biologów odbyła się w w styczniu 2012 r.
Szczegółowy program Nocy Biologów na http://www.nocbiologow.pl
 
EG

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności