fbpx

Zapotrzebowanie na zboża umiarkowane i tylko zboża konsumpcyjne nieznacznie w górę: Ceny zbóż 15.12.2023

Kończący się tydzień nie przynosi wielkich ruchów w cennikach, ale należy to złożyć na karb zbliżających się świąt. Stąd też i ruch w skupach jest niewielki. Jakie są zatem ceny zbóż na 15.12.2023 r.?

Ruchy, jakie obecnie obserwujemy na krajowym rynku zbóż, ciężko nazwać inaczej niż marazmem, ponieważ wahania w przedziale 5-10 zł na tonie, czy to w górę czy w dół, trudno określić innymi słowami. Niemniej jednak w naszym obecnym zestawieniu nieznacznie o wspomniane wartości podrożały zboża konsumpcyjne, takie jak pszenica czy jęczmień.

Z odwrotną sytuacją mamy natomiast do czynienia w przypadku zbóż paszowych i rzepaku, które o podobne wartości straciły na cenie. Sytuacja ta wydaje się wynikać z faktu, że krajowe przetwórnie są dobrze zaopatrzone i nie widać na rynku intensywnych poszukiwań ziarna paszowego.

To wszystko powoduje, że obecnie za pszenicę o zawartości białka 14 proc. w portach można otrzymać maksymalnie 1070 zł za tonę. Jednakże ceny minimalne w głębi kraju są dużo niższe i zaczynają się od cen na poziomie nawet 750 zł/t i ta minimalna cena obowiązuje już od wielu tygodni. Jak zawsze najdrożej jest na północy i północnym zachodzie kraju, a najtaniej na południowym wschodzie. Niższa jest oczywiście cena pszenicy paszowej, która obecnie nieznacznie straciła i skupujący oferują ceny na poziomie od 650 do 830 zł za tonę.

Dużych zmian nie widać natomiast w przypadku jęczmienia paszowego i obecnie stawki rozpoczynają się od 590 zł/t., a maksymalną ceną jest obecnie 790 zł. Jak zawsze lepsze stawki obowiązują w przypadku jęczmienia konsumpcyjnego, który wyceniany jest od 620 zł/t do nawet 840 zł/t. Nieco niżej jest od jęczmienia paszowego wyceniane pszenżyto i stawki rozpoczynają się od 560 do maksymalnie 760 zł/t.

Nieznacznie z kolei wzrosły maksymalne stawki, jakie są płacone za żyto konsumpcyjne i maksymalnie można dostać 660 zł, a ceną minimalną jest dalej 510 zł/t. Większym zmianom nie uległy natomiast ceny żyta paszowego, ponieważ trudno nazwać spadek o 5 zł na tonie jakimś dużym ruchem cenowym. Obecnie ceny tego gatunku wahają się w przedziale od  500 do 605 zł/t. Nieznacznie za to stracił rzepak, którego minimalna cena znajduje się obecnie na poziomie 1650 zł/t, a maksymalnie można za niego otrzymać 1850 zł/t.

Zmian nie widać również w przypadku kukurydzy suchej i na koniec tygodnia maksymalną ceną za nią jest 740 zł/t, a ceny minimalne wynoszą 620 zł/t.

McHale - baner - kwiecień 2024
Axial Syngenta baner
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.