fbpx
Strona głównaCenyZapewnianie bezpieczeństwa żywnościowego jest naszym priorytetem

Zapewnianie bezpieczeństwa żywnościowego jest naszym priorytetem

Podmioty z europejskiego łańcucha dostaw żywności zapewniają, że będą ściśle współpracować, by w obliczu pandemii koronawirusa zapewnić wszystkim obywatelom UE stały dostęp do bezpiecznych, pożywnych i przystępnych cenowo produktów spożywczych i napojów.

– W tych trudnych czasach czujemy się zobowiązani do pomocy naszym społecznościom, korzystając z zasobów zbiorowych, pomysłowości i oddania naszych pracowników. Pragniemy razem podkreślić, jak ważne jest prawidłowe funkcjonowanie łańcucha dostaw żywności w walce z Covid-19 oraz gwarantowaniu naszym obywatelom bezpieczeństwa żywnościowego – informuje Will Surman, dyrektor działu komunikacji i spraw publicznych FoodDrinkEuropa.

– Zdrowie ludzi jest dla nas najważniejsze. Nasi członkowie poinstruowali swoich pracowników o właściwych środkach zgodnie z zaleceniami odpowiednich władz, by uchronili oni przed koronawirusem siebie i innych – podkreśla Ksenija Simovic z Copa–Cogeca.

– Po wprowadzeniu ważnych i koniecznych środków awaryjnych przez państwa członkowskie nasi członkowie zaczęli zgłaszać narastające trudności w prowadzeniu działalności gospodarczej. Na granicach państw zanotowano opóźnienia i zakłócenia w dostawach pewnych produktów rolniczych, wytwarzanych wyrobów oraz materiałów opakowaniowych. Pojawiły się również obawy związane z przepływem pracowników zwłaszcza z powodu zamknięcia niektórych granic i ograniczeń w podróżowaniu. Niepokój dotyczy również potencjalnego braku siły roboczej mogącego wyniknąć z faktu, że personel przestrzega krajowych restrykcji mających na celu zaradzenie kryzysowi – dodaje Pascale Rouhier, sekretarz generalny CELCAA.

Biorąc pod uwagę, że w łańcuchu dostaw produktów rolno-spożywczych istnieją duże powiązania i działa on ponad granicami państw, wszelkie przeszkody w dostawach czy braki pracowników nieuchronnie doprowadzą do zakłóceń w działalności gospodarczej. Zdolność dostarczania żywności dla wszystkich będzie zależała zatem od utrzymania jednolitego rynku.

Dlatego organizacje apelują do Komisji Europejskiej o współpracę oraz uczynienie wszystkiego, co w jej mocy – za pomocą spójnej i jasnej strategii – by zapewnić niezakłócony przepływ produktów rolnych, żywności i napojów oraz materiałów opakowaniowych (np. „drogi priorytetowe”), a także rozwiązania mające na celu zapobiegnięcie i zaradzenie brakom siły roboczej, by łańcuch dostaw żywności mógł funkcjonować wydajnie.

FoodDrinkEurope – reprezentuje branżę wytwórstwa żywności i napojów. Organizacja zrzesza 294 tys. przedsiębiorstw i 4,7 mln pracowników. Sektor żywności i napojów skupuje 70% unijnych produktów rolnych i stanowi największą branżę produkcji w Europie.

Copa and Cogeca – to zjednoczony głos rolników i spółdzielni rolniczych w UE. Wspólnie organizacje te zapewniają zrównoważoność, innowacyjność i konkurencyjność unijnego sektora rolnictwa i gwarantują bezpieczeństwo żywnościowe 500 mln osób w Europie. Copa reprezentuje ponad 23 miliony rolników i ich rodzin, a Cogeca – interesy 22 000 spółdzielni rolniczych. Zrzeszają 66 organizacji z państw członkowskich UE. Wspólnie są jedną z największych i najbardziej aktywnych organizacji lobbingowych w Brukseli.

CELCAA – to stowarzyszenie parasolowe reprezentujące wobec instytucji UE i stron zainteresowanych handel w sektorze rolno-spożywczym i towarach. Jest to głos ponad 35 tys. przedsiębiorstw handlowych. Zakres naszych działań obejmuje handel zbóż, ziaren, oleju, cukru, materiałów paszowych, wina, mięsa i produktów mięsnych, mleka i produktów mlecznych, świeżych owoców, warzyw, jaj, tytoniu, przypraw i orzechów, kwiatów ciętych i roślin oraz ogólnie wyrobów. Wśród członków znajdują się ASSUC, CEEV, CIBC, COCERAL, EUCOLAIT, EUROPATAT, EUWEP, GAFTA, UECBV, FC2A, FETRATAB, FRESHFEL, FRUCOM oraz UNION FLEURS.

Źródło: Copa–Cogeca

Opracował: Krzesimir Drozd

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.