Zapewnianie bezpieczeństwa żywnościowego jest naszym priorytetem

Podmioty z europejskiego łańcucha dostaw żywności zapewniają, że będą ściśle współpracować, by w obliczu pandemii koronawirusa zapewnić wszystkim obywatelom UE stały dostęp do bezpiecznych, pożywnych i przystępnych cenowo produktów spożywczych i napojów.

– W tych trudnych czasach czujemy się zobowiązani do pomocy naszym społecznościom, korzystając z zasobów zbiorowych, pomysłowości i oddania naszych pracowników. Pragniemy razem podkreślić, jak ważne jest prawidłowe funkcjonowanie łańcucha dostaw żywności w walce z Covid-19 oraz gwarantowaniu naszym obywatelom bezpieczeństwa żywnościowego – informuje Will Surman, dyrektor działu komunikacji i spraw publicznych FoodDrinkEuropa.

– Zdrowie ludzi jest dla nas najważniejsze. Nasi członkowie poinstruowali swoich pracowników o właściwych środkach zgodnie z zaleceniami odpowiednich władz, by uchronili oni przed koronawirusem siebie i innych – podkreśla Ksenija Simovic z Copa–Cogeca.

– Po wprowadzeniu ważnych i koniecznych środków awaryjnych przez państwa członkowskie nasi członkowie zaczęli zgłaszać narastające trudności w prowadzeniu działalności gospodarczej. Na granicach państw zanotowano opóźnienia i zakłócenia w dostawach pewnych produktów rolniczych, wytwarzanych wyrobów oraz materiałów opakowaniowych. Pojawiły się również obawy związane z przepływem pracowników zwłaszcza z powodu zamknięcia niektórych granic i ograniczeń w podróżowaniu. Niepokój dotyczy również potencjalnego braku siły roboczej mogącego wyniknąć z faktu, że personel przestrzega krajowych restrykcji mających na celu zaradzenie kryzysowi – dodaje Pascale Rouhier, sekretarz generalny CELCAA.

Biorąc pod uwagę, że w łańcuchu dostaw produktów rolno-spożywczych istnieją duże powiązania i działa on ponad granicami państw, wszelkie przeszkody w dostawach czy braki pracowników nieuchronnie doprowadzą do zakłóceń w działalności gospodarczej. Zdolność dostarczania żywności dla wszystkich będzie zależała zatem od utrzymania jednolitego rynku.

Dlatego organizacje apelują do Komisji Europejskiej o współpracę oraz uczynienie wszystkiego, co w jej mocy – za pomocą spójnej i jasnej strategii – by zapewnić niezakłócony przepływ produktów rolnych, żywności i napojów oraz materiałów opakowaniowych (np. „drogi priorytetowe”), a także rozwiązania mające na celu zapobiegnięcie i zaradzenie brakom siły roboczej, by łańcuch dostaw żywności mógł funkcjonować wydajnie.

FoodDrinkEurope – reprezentuje branżę wytwórstwa żywności i napojów. Organizacja zrzesza 294 tys. przedsiębiorstw i 4,7 mln pracowników. Sektor żywności i napojów skupuje 70% unijnych produktów rolnych i stanowi największą branżę produkcji w Europie.

Copa and Cogeca – to zjednoczony głos rolników i spółdzielni rolniczych w UE. Wspólnie organizacje te zapewniają zrównoważoność, innowacyjność i konkurencyjność unijnego sektora rolnictwa i gwarantują bezpieczeństwo żywnościowe 500 mln osób w Europie. Copa reprezentuje ponad 23 miliony rolników i ich rodzin, a Cogeca – interesy 22 000 spółdzielni rolniczych. Zrzeszają 66 organizacji z państw członkowskich UE. Wspólnie są jedną z największych i najbardziej aktywnych organizacji lobbingowych w Brukseli.

CELCAA – to stowarzyszenie parasolowe reprezentujące wobec instytucji UE i stron zainteresowanych handel w sektorze rolno-spożywczym i towarach. Jest to głos ponad 35 tys. przedsiębiorstw handlowych. Zakres naszych działań obejmuje handel zbóż, ziaren, oleju, cukru, materiałów paszowych, wina, mięsa i produktów mięsnych, mleka i produktów mlecznych, świeżych owoców, warzyw, jaj, tytoniu, przypraw i orzechów, kwiatów ciętych i roślin oraz ogólnie wyrobów. Wśród członków znajdują się ASSUC, CEEV, CIBC, COCERAL, EUCOLAIT, EUROPATAT, EUWEP, GAFTA, UECBV, FC2A, FETRATAB, FRESHFEL, FRUCOM oraz UNION FLEURS.

Źródło: Copa–Cogeca

Opracował: Krzesimir Drozd

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności