fbpx
Strona głównaPozostałeZapasy fosforu coraz mniejsze

Zapasy fosforu coraz mniejsze

Strach przed skutkami wyczerpania się światowych zapasów fosforu używanego w rolnictwie. Zmniejszające się zasoby fosforu mogą stanowić katastrofę dla upraw pszenicy, jak sugerują badania poczynione na Uniwersytecie w Newcastle. Cena fosforu, powszechnie używanego jako nawóz sztuczny, wzrosła w ciągu ostatnich 2 lat 500% na skutek zużycia 125 milionów ton tego minerału z całego światowego zapasu fosforu który szacowany jest na 4 do 8 miliardów ton.

Badania które wykonali naukowcy z angielskiego Uniwersytetu w Newcastle są częścią europejskiego programu mającego na celu ocenę jakości zasobów zbóż uprawianych na kontynencie europejskim. Wykazano, że wydajność zbiorów pszenicy nie-organicznej może spaść do roku 2040 ze średniego poziomu dziewięciu ton na hektar do czterech ton na hektar.

Spadek może być jeszcze większy nawet do poziomu dwóch i pół ton z hektara.Naukowcy odkryli, że pszenica organiczna, uprawiana bez użycia nawozów chemicznych ma wydajność około sześć ton na hektar ziemi uprawnej.

Czołowa brytyjska grupa lobbingowa promująca rolnictwo organiczne, Soil Association ocenia, że gdy rezerwy fosfatów wyczerpią się, jedynym rozwiązaniem dla rolników będzie używanie ludzkich odchodów jako nawozu sztucznego, alternatywnego źródła fosforu używanego w rolnictwie.

dla Wrp.pl Tomasz Kodłubański
foto: Z.CH.”Police”

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.