fbpx

Zapasy fosforu coraz mniejsze

Strach przed skutkami wyczerpania się światowych zapasów fosforu używanego w rolnictwie. Zmniejszające się zasoby fosforu mogą stanowić katastrofę dla upraw pszenicy, jak sugerują badania poczynione na Uniwersytecie w Newcastle. Cena fosforu, powszechnie używanego jako nawóz sztuczny, wzrosła w ciągu ostatnich 2 lat 500% na skutek zużycia 125 milionów ton tego minerału z całego światowego zapasu fosforu który szacowany jest na 4 do 8 miliardów ton.

Badania które wykonali naukowcy z angielskiego Uniwersytetu w Newcastle są częścią europejskiego programu mającego na celu ocenę jakości zasobów zbóż uprawianych na kontynencie europejskim. Wykazano, że wydajność zbiorów pszenicy nie-organicznej może spaść do roku 2040 ze średniego poziomu dziewięciu ton na hektar do czterech ton na hektar.

Spadek może być jeszcze większy nawet do poziomu dwóch i pół ton z hektara.Naukowcy odkryli, że pszenica organiczna, uprawiana bez użycia nawozów chemicznych ma wydajność około sześć ton na hektar ziemi uprawnej.

Czołowa brytyjska grupa lobbingowa promująca rolnictwo organiczne, Soil Association ocenia, że gdy rezerwy fosfatów wyczerpią się, jedynym rozwiązaniem dla rolników będzie używanie ludzkich odchodów jako nawozu sztucznego, alternatywnego źródła fosforu używanego w rolnictwie.

dla Wrp.pl Tomasz Kodłubański
foto: Z.CH.”Police”
McHale - baner - kwiecień 2024
Syngenta baner Treso
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.