Zapadł wyrok za handel podrobionymi pestycydami, kolejni fałszerze zostali zatrzymani!!

Policjanci z Poznania zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej zatrzymali pod koniec marca b.r. fałszerza, który sprzedawał podrobione środki ochrony roślin.Natomiast 5 grudnia 2008 r. zapadł kolejny wyrok przeciwko fałszerzom sprowadzającym do Polski podrabiane środki ochrony roślin. N

Sąd Rejonowy w Gołubiu-Dobrzyniu skazał importera podróbek na karę pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania, karę grzywny oraz orzekł obowiązek naprawienia szkody i zakaz prowadzenia działalności gospodarczej polegającej na obrocie środkami roślin. Ponadto sąd orzekł przepadek podrobionych towarów.
<br.Sprawa dotyczyła 237 kg herbicydów (środków chwastobójczych) ze znakami renomowanego producenta. Jak wykazały badania laboratoryjne, skład podrobionych środków nie odpowiadał produktom oryginalnym. Dzięki sprawnej akcji producenta środków oryginalnych i miejscowej prokuratury udało się przerwać bezprawną działalność i doprowadzić do skazania fałszerzy.
<br.- Fałszowane środki ochrony roślin są przede wszystkim zagrożeniem dla stosujących je rolników. Znane są przypadki zniszczenia upraw po zastosowaniu środków niewiadomego pochodzenia. Martwi nas naiwność rolników, ktorzy korzystają z okazji zakupu środkow od przygodnych sprzedawców " – powiedział Michał Fogg, dyrektor Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin. Fogg przypomina, że wspólnie z Państwową Inspekcją Ochrony Roslin i Nasiennictwa PSOR od 3 lat prowadzi kampanię, która ma na celu ograniczenie podrabianych środków ochrony roślin na rynku. Prowadzone sa w tym zakresie szkolenia a rolników edukuje się, żeby zwracali uwagę na to, jakie produkty i gdzie kupują.

Przemysł środków ochrony roślin walczy z fałszerzami pestycydów w całej Europie. Proceder ten nasila się z roku na rok. “Produkcja i dystrybucja podrobionych i nielegalnych środków ochrony roślin jest złożonym problemem, który dotyka wielu krajów i cały czas wzrasta. Jak pokazuje rzeczywistość, podrobione środki ochrony roślin to już nie handel pokątny, ale wynik działań dużych, zorganizowanych grup przestępczychPodrabianie środków ochrony roślin staje się coraz bardziej opłacalne, nawet bardziej niż przemyt narkotyków.” – powiedział Rocky Rowe z Europejskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin.

Wspólne działania przynoszą coraz lepsze efekty. Policjanci z Poznania zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej zatrzymali pod koniec marca b.r. fałszerza, który sprzedawał podrobione środki ochrony roślin. Od połowy 2008 roku hurtownik z Kalisza wprowadził na rynek ponad 80 tys. litrów nielegalnego środka o wartości prawie miliona złotych. Jak informuje Policja zatrzymanemu mężczyźnie grozi kara do 8 lat więzienia.

Opr. MS/Wrp.pl
źródło: Aleksandra Franczak Niezależna Agencja Prasowa oraz Komenda Główna Policji.