fbpx
Strona głównaPozostałeZanieczyszczenia jaj z przydomowego chowu

Zanieczyszczenia jaj z przydomowego chowu

Belgijską debatę na temat systemów chowu drobiu zaogniły wyniki badań naukowych na temat zanieczyszczeń w jajach. Stwierdzono, że jaja pochodzące od kur z wolno wybiegowego, przydomowego chowu zawierają 3-5 razy więcej dioksyn niż dopuszczają normy unijne.


Dioksyny zwiększają ryzyko zachorowań na raka, zaburzają pracę żołądka, wątroby, powodują problemy hormonalne. Dioksyny, które znalazły się w badanych jajach pochodziły najprawdopodobniej z zanieczyszczonej gleby. W jajach kur z chowu przydomowego wykryto również metale ciężkie, insektycydy, a nawet DDT. Hodowcy zapewniają, że zanieczyszczeń takich nie spotyka się w chowie na większą skalę, nawet w systemie wolno wybiegowym. Jaja te są stale badane pod kątem zanieczyszczeń.

(Agra Europe 2008, nr 2305, s. N/5)
W.M.
foto: Wrp.pl

N

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.