Zamykają cukrownie

Brzeskim, podobnie jak trzy inne została zamknięta. To ostateczna decyzja władz Śląskiej Spółki Cukrowej należącej do niemieckiego koncernu Sud Zucker. Zaskoczyła ona załogę cukrowni i władze Lewina Brzeskiego.

Blisko sto ludzi straci pracę a miasto wpływy do budżetu. W tej sytuacji Związek Plantatorów podjęły decyzję o organizacji akcji protestacyjnych. Władze koncernu po zakończeniu tegorocznej kampanii cukrowej zapowiadały, że zamkną cztery cukrownie w 2008 roku i słowa dotrzymały. Najpierw wyłączono cukrownię Chybie a teraz ogłoszono, że nie będą też przerabiać buraków cukrownie: Wrocław, Racibórz i Wróblin w Lewinie Brzeskim.

Pracownicy cukrowni w Lewinie są przerażeni. Obawiają się bezrobocia. Związki zawodowe niewiele mogą zrobić. Od końca kwietnia zawarte w umowie prywatyzacyjnej pakiety ochrony plantatorów i pracowników przestały obowiązywać.

Niewiele też optymistycznych wieści dla rolników mają sami szefowie związku plantatorów buraków cukrowych.

Dziś niemiecki koncern jako właściciel może sam decydować o losach kilku cukrowni należących do spółki. Przeciwko zamykaniu fabryk pracownicy i rolnicy protestować będą 27 maja we Wrocławiu.

W czasie pikiety będą walczyć o to, aby w kraju był sprzedawany cukier produkowany wyłącznie z polskich buraków, a nie z importowanych

Mariusz Drożdż/OTV Opole
foto: WRP

N