fbpx

Zamieni stryjek siekierkę na… lepszy model?

W grudniowym numerze WRP polecamy, czym kierować się przy wyborze pilarki idealnej. Tym razem, zapraszamy na krótki poradnik, jak dobrać odpowiednią siekierę.

Jesień to czas przygotowania naszego ogrodu do zimowego snu. Należy jak najlepiej wykorzystać ten okres, uporządkować narzędzia, zadbać o glebę i porąbać drewno na opał. Radzimy, jak najlepiej przygotować się do rąbania drewna i których narzędzi w tym celu użyć. Niezwykle istotny jest tu wybór odpowiedniej siekiery.  
Aby móc rozkoszować się czasem spędzanym z rodziną przy kominku lub móc napalić w piecu i ogrzać dom, należy najpierw porąbać drewno. Przed rozpoczęciem rozłupywania drewna musimy je stosownie przygotować. Aby nasza praca była wydajna, szybka                        i bezpieczna, musimy wybrać odpowiednie narzędzia.

Bezpieczeństwo pracy
Każdy, kto rąbał kiedykolwiek drewno, wie, jak łatwo można przy takiej czynności nabawić się kontuzji. Jeśli chcemy tego uniknąć, konieczna jest odzież ochronna, odpowiednia postawa i dobra siekiera. Koniecznie należy pamiętać o nałożeniu okularów ochronnych, aby żaden odłamek drewna nie oczu uszkodził nam oczu. Pamiętajmy również o butach. Powinny być solidne, zabudowane i twarde. Dzięki temu będziemy czuć się stabilnie w trakcie pracy,                a spadające kawałki drewna nie uszkodzą nam stóp. Drewno należy rąbać, stojąc na nogach ugiętych w kolanach, narzędzie trzymając pewnie w obu rękach. Siekiera powinna być ostra             i mieć dobrze wyprofilowaną głowicę. Aby chronić stawy dłoni, należy wybierać siekiery, których specjalna konstrukcja uchwytów przejmuje energię wytworzoną podczas uderzenia. Garden poleca więc swoje siekiery – ich uchwyty są wykonane z tworzywa sztucznego, wzmocnione włóknem szklanym i wyposażone w elementy miękkie. Dzięki temu narzędzie optymalnie dopasowuje się do dłoni, zapewniając odpowiedni chwyt.

Rozłupywanie drewna w domowym zaciszu
Każdego roku w okresie jesienno-zimowym wiele osób rozważa zakup łuparki do drewna. – Rosnąca popularność elektronarzędzi i ich dostępność sprawia, że ogrodnicy próbują odejść od tradycyjnych metod pracy z drewnem. Należy jednak pamiętać, że cena łuparki do drewna znacznie przewyższa koszty siekier. Siekiera rozłupująca powinna mieć dodatkowo głowicę szlifowaną na wklęsło oraz w kształcie klina, co dodatkowo rozpiera drewno i gwarantuje lekkie i wydajne rozłupywanie – radzi Jarosław Soboń, ekspert marki GARDENA. Wybierając siekierę do swojego ogrodu należy się upewnić, aby jej głowica lekko wchodziła w drewno, a ciężar był rozłożony tak, aby przyspieszał cięcie. Najwygodniej nam będzie, kiedy siekiera będzie urządzeniem wielofunkcyjnym. Jeśli trzon siekiery będzie po odwrotnej stronie powleczony specjalną osłonką, nasze narzędzie stanie się również młotkiem. Umożliwi to wbijanie klinów wykonanych z drewna, tworzywa sztucznego bądź aluminium. Do prac, takich jak rąbanie drewna, Gardena w swojej ofercie poleca siekierę rozłupującą 1600S.

Prace drobne, jak wycinanie gałęzi
Siekiera jest narzędziem, które przyda się podczas aktywnego wypoczynku do czynności takich, jak przygotowanie drewna do ogniska czy wycinanie gałęzi. Do takich prac odpowiednia będzie siekiera uniwersalna Gardena 1000A. Składa się ona z obustronnie szlifowanego ostrza i wydłużonej głowicy, dzięki czemu jej ostrze z łatwością wbija się w drewno.

Przechowywanie porąbanego drewna
Pamiętajmy, aby drewno składować w taki sposób, by potem móc je jak najlepiej wykorzystać. Drewno należy przechowywać w suchym i zadaszonym miejscu, zapobiegniemy w ten sposób procesowi gnicia. Powinno mieć ono zapewnioną odpowiednią wentylację i przewiew.

Renata Struzik, za: Gardena Polska

McHale - baner - kwiecień 2024
Axial Syngenta baner
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.