fbpx

Zamiast mamek zastępczych

Firma Trouw Nutrition Polska wprowadziła na rynek nowe urządzenie – Milkiwean Feeder. Jest to maszyna do odchowu młodych lub słabych prosiąt. Milkiwean Feeder to rodzaj sztucznej mamki dla prosiąt. Po pierwszych testach na fermie trzody chlewnej okazało się, że za pomocą tego urządzenia można odchować bez lochy nawet 8-dniowe prosięta.

Milkiwean Feeder na stałe podłączony jest do prądu i wody. Pracuje w cyklu ciągłym. Produkuje ciepłą papkę (ok. 38 st C), która przez całą dobę jest podawana prosiętom w regularnych odstępach czasu określanych przez hodowcę – zakres pracy już od pięciu minut na godzinę.  Z pomocą tego urządzenia można utrzymać i odchować do 30 prosiąt w kojcu.

Urządzenie Milkiwean Feeder może słuzyć jako zastępcza, sztuczna mamka do odchowu prosiąt przy ich nadprodukcji, ograniczając konieczność szukania mamek zastępczych w hodowli ras wysokoplennych; ponadto jako mamka dla prosiąt tracących na kondycji w miotach macierzystych. Może być tez wykorzystywane  w celu ratowania kondycji prosiąt z niską masą odsadzeniową.

Dobór pasz zależy od metody i celu zastosowania urządzenia – przy prosiętach bardzo młodych (poniżej dziesiątego dnia życia) należy użyć produktu Milkiwean Yoghurt, przy prosiętach starszych niż dziesięć dni można użyć produktu Milkiwean Piccolo, a dla prosiąt starszych można zastosować Milkiwean Precoce. Ważne jest, że przy używaniu Milkiwean Feeder należy stosować wyłącznie pasze w postaci sypkiej lub kruszonki.  Pasza mieszana jest z ciepłą wodą bezpośrednio przed podaniem, więc pasze granulowane nie zdążyłyby się rozpuścić do formy papki.

Cykliczne podawanie ciepłej papki stymuluje żerność prosiąt. Urządzenie podczas pracy wydaje sygnał, który stymuluje prosięta do pobierania paszy w regularnych odstępach czasu – tak jak w przypadku przepuszczenia mleka przez maciorę.

Źródło: Trouw Nutrition Polska

McHale - baner - kwiecień 2024
Axial Syngenta baner
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.