fbpx
Strona głównaPrawo i finanseDopłatyZaliczki na płatności bezpośrednie. Za co 70, a za co 85 proc.?

Zaliczki na płatności bezpośrednie. Za co 70, a za co 85 proc.?

Zaliczki na poczet płatności bezpośrednich będą wypłacane od 16 października br. – wynika z projektu rozporządzenia ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Zostaną one wypłacone na poziomie 70 proc. oraz 85 proc., w zależności od rodzaju pomocy.

Zaliczkami objęte będą zatem wszystkie rodzaje płatności bezpośrednich z wyjątkiem płatności w ramach ekoschematu Dobrostanu zwierząt. Zaliczki z tytułu wskazanych wyżej płatności nie będą realizowane z uwagi na brak możliwości przeprowadzenia kontroli administracyjnych w ich zakresie w terminie pozwalającym na wypłatę zaliczek. Dane potrzebne do obliczenia wysokości stawek dla ekoschematu Dobrostan zwierząt w odniesieniu do liczby zwierząt kwalifikujących się do objęcia pomocą będą dostępne w późniejszych terminach.

Zgodnie z projektem rozporządzenia w sprawie wypłaty zaliczek za 2023 r. z tytułu niektórych rodzajów pomocy w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027 rolnikowi, który w 2023 r. złożył wniosek o przyznanie płatności bezpośrednich i przejściowego wsparcia krajowego wypłaca się zaliczki w wysokości stanowiącej iloczyn 70 proc. stawki danej pomocy oraz:

  • obszaru stwierdzonego do przyznania danej pomocy w ramach kontroli administracyjnej, jako spełniający warunki do przyznania pomocy, albo
  • liczby zwierząt stwierdzonych do przyznania danej pomocy w ramach kontroli administracyjnej, jako spełniających warunki do przyznania pomocy, albo
  • masy surowca tytoniowego stanowiącej indywidualną ilość referencyjną.

Rolnikowi, który w 2023 r. złożył wniosek o przyznanie płatności dla obszarów z ograniczeniami naturalnymi lub innymi szczególnymi ograniczeniami (płatności ONW) zaliczki będą wypłacane w wysokości stanowiącej iloczyn 85 proc. stawki oraz obszaru stwierdzonego w ramach kontroli administracyjnej, jako spełniający warunki do przyznania pomocy.

Zaliczki będą również realizowane z tytułu płatności dla małych gospodarstw.

Zaliczki będą wypłacane do wysokości środków finansowych dostępnych na ten cel w budżecie środków europejskich i budżecie państwa na realizację wspólnej polityki rolnej.

Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 16 października 2023 r.

Postawę prawną dla terminu wypłaty zaliczek oraz ich dopuszczalnej procentowej wielkości określają przepisy Unii Europejskiej. Zgodnie z art. 44 ust. 2 lit. a i b rozporządzenia 2021/2116 państwa członkowskie mogą, przed dniem 1 grudnia wypłacać zaliczki w wysokości do 50 proc. z tytułu interwencji w formie płatności bezpośrednich oraz w wysokości do 75 proc. z tytułu wsparcia przyznanego w ramach interwencji związanych z rozwojem obszarów wiejskich. Jednocześnie, zgodnie z art. 44 ust. 6 rozporządzenia 2021/2116, w razie sytuacji nadzwyczajnej Komisja Europejska przyjmuje akty wykonawcze, które mogą przewidywać odstępstwo od ust. 2, ale jedynie w takim zakresie i przez taki okres, w jakim jest to niezbędne.

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.