fbpx
Strona głównaWiadomościZalesianie gruntów – jutro mija termin

Zalesianie gruntów – jutro mija termin

Jutro, tj. 15 lipca, mija termin złożenia wniosków o przyznanie płatności za grunty zalesione w latach 2004 – 2006 – przypomina Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Na razie biura powiatowe Agencji przyjęły prawie 7,5 tysiąca takich wniosków. Program cieszy się największym zainteresowaniem wśród rolników z woj. mazowieckiego.

Jest to już trzeci nabór wniosków na Zalesianie gruntów rolnych oraz gruntów innych niż rolne” w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013. Rolnicy mogą składać w biurach powiatowych wnioski o przyznanie premii pielęgnacyjnej i zalesieniowej. Biura powiatowe ARiMR przyjmują również wnioski od rolników, którzy po raz pierwszy w tym roku ubiegają się o pomoc na zalesienie gruntów rolnych oraz gruntów innych niż rolne. Do 10 lipca br. w skali kraju tacy rolnicy złożyli 627 wniosków, w których ubiegają się o dofinansowanie na zalesienie 1 491 ha gruntów. Najwięcej takich wniosków przyjęto w woj. mazowieckim – 134 i woj. lubelskim – 88. Biura powiatowe będą przyjmowały wnioski od rolników, którzy chcą po raz pierwszy zalesić grunty do 31 lipca br. Rolnik może złożyć wniosek osobiście lub wysłać pocztą do biura powiatowego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania.

Pomoc na zalesianie może uzyskać:
– rolnik, który został wpisany do ewidencji producentów (prowadzonej przez ARiMR), stanowiącej część krajowego systemu ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności,
– grupa rolników (co najmniej 3), których grunty sąsiadują ze sobą, a ich łączna powierzchnia jest nie mniejsza niż 2 ha,
– jednostki samorządu terytorialnego lub jednostki organizacyjne gmin, powiatów oraz województw.

Pomoc na zalesianie w ramach PROW 2007 – 2013 może być przyznana jednemu rolnikowi do powierzchni nie większej niż 20 ha.
Zgodnie z PROW 2007-2013, premia pielęgnacyjna przysługuje rolnikowi przez 5 lat a premia zalesieniowa przez 15 lat na udane uprawy leśne. W celu otrzymania płatności w kolejnych latach, rolnik zobowiązany jest do składania wniosku o wypłatę pomocy na zalesianie.
Na realizację płatności rolnikom, którzy zalesili grunty w ramach PROW 2004-2006 oraz PROW 2007-2013, ARiMR przeznaczyła ponad 120 mln zł, z tego około 52 mln zł za grunty rolne zalesione w ramach PROW 2004-2006.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.